Ahoj kamarádi,
dnes něco málo o tom, jak to u nás doma vypadá, vypadalo a jak to snad vypadat bude ♥
O tom, že základem montessori přístupu je připravené prostředí jsem samozřejmě věděla dá se říct od začátku, ještě než jsme si prcka přinesli domů :) Nevěděla jsem ale přesně jak má vypadat, kde hledat inspiraci a hlavně kde na to vzít místo... Domek máme relativně malý, z kumbálu jsme jako znouzectnost udělali ložnici, protože nemáme hotové patro (nevýhoda rekonstrukce svépomocí), takže to tady nechceme a ani nemůžeme mít zahlcený věcmi v mini velikostech.
V kuchyni máme pouze učící věž, o té jsem již psala tady. Ráda bych měla mini kuchyňku jako na obrázku, super pro samostatné mytí rukou, nošení vody, uskladnění dětského nádobí atd... Ale prostě na ni nemáme místo. Navíc kuchyňku jako dárek si šetříme pro holku kterou snad jednou budeme mít :) (né že bychom nějak řešili genderové rozdělení, spíš je to tak že nechceme mít mraky obrovských objemných věcí, takže se prostě zatím obejdeme)
V kuchyni je prcek tímpádem naučený že si přisune schodky na místo kam chce vidět, vodu si zapnout umí a natočit do sklenice. Neumí ji vypnout zatím, ale to se naučíme. Když něco myje, tak kartáček, hadřík, houbičku mu nachystám nadosah na odkapávač dřezu než začneme, když si myje ruce tak mýdlo a ručník taky prostě podám. Svoje nádobí má k dispozici na zvýšeném soklu, pár dní trvalo než se naučil že to nesmí jen tak tahat (když přijde dětská návštěva tak to tahá každý bohužel), a před jídlem mu vždycky řeknu jaký kus nádobí má přinést. Nádobí je plastové z Ikea a to z jediného důvodu - docela často k nám chodí dětské návštěvy, které rodiče neučí zacházet se skutečným nádobím (my prckovi dáváme skleněnou skleničku, talířek, ale musím říct že jenom ve dnech kdy poznám že je klidný a soustředěný. Když od rána divočí tak dostane plasťák). Kelímky slouží z 90% jen na držení příborů, pije se většinou z plechového hrníčku. Lžičky si plastové zvolil sám, měl na výběr obě možnosti ale protože se párkrát spálil nedočkavec, začal si vždy stejně vybírat plastovou. A vidličku zatím téměř nepoužívá, když to nejde lžičkou tak se to vypije nebo sáhne rukou (to už teda nevidím ráda a napomínám :P )
Součastné uspořádání nemonte nádobí u nás :) Vlevo vedle vidliček je v rohu kousek místa, kam bych prckovi ráda pořídila nějakou rostlinku o kterou by mohl pečovat. Zatím se do toho rohu ale nedostane, blokuje ho domeček z kartonové krabice, takže počkáme až se omrzí :) Zásuvka je pod kontrolou, od té doby co jsme z ní vypojili přijímač ke zvonku tak Kryštůfka nezajímá :D
Další místo, kde je důležité umožnit dítěti přístup a přehled je koupelna. Vzhledem k tomu že nočník je u nás sprosté slovo, tak to zatím až tak neřeším. Ono u nás v koupelně stejně není až tak co řešit. Když jsme dům koupili, umyvadlo bylo na chodbě, to jsme demontovali abychom mohli umístit pračku a další zatím nemáme, myjeme se v kuchyňském dřezu :P Časem se snad dočkám plnohodnotné koupelny v patře, a do té doby asi Kryštof montessorizaci už potřebovat nebude :) Moc se mi líbí takové ty sebepečovací stanice, kde má dítě zrcadlo ve své výšce, kartáček a pastu na zuby, případně hřeben, ale fakt za živého boha to nemám kam umístit. Zrcadlo by se asi dalo někde nalepit, ale bez poličky na ty základní drobnosti to stejně asi nemá smysl. Když se chce prohlížet, může do ložnice, tam máme skříňové dveře celé zrcadlové :)
A jak to máte doma vy? Dělali jste nějaké velké změny kvůli montessorizaci domova ? Nebo se dítě jako u nás muselo naučit pracovat s tím co je k dispozici? :)
Žádné komentáře:
Okomentovat