pondělí 31. srpna 2020

150 let Marie Montessori

Ahoj kamarádi,

nevím jestli víte, ale dnes je výročí 150 let od narození Dr. Marie Montessori. Asi víte o koho se jedná, když se o montessori pedagogiku zajímáte :) Ale aspoň ve zkratce pár  informací...

Maria Montessori byla hodně pokroková, narodila se do doby která ženám celkově moc nepřála, natož vzdělaným. Díky podpoře rodičů se stala první studentkou lékařské fakulty, kde se musela denně potýkat s předsudky ze stran spolužáků i profesorů. Přesto studium úspěšně dokončila a nakonec ještě vystudovala filozofii a psychologii. S dětmi pracovala nejdříve na psychiatrické klinice, kde potkala i svou lásku a otce svého dítěte Giuseppe Montesana. Bohužel doba a intriky Montesanovy rodiny ji donutily si vybrat - dítě nebo práce. V dnešní době naprosto nepředstavitelné, a v různé literatuře jsem se setkala s tím, že toto rozhodnutí spousta lidí odsuzuje a tím i celou osobnost MM. Bylo to hodně zamotané, Maria dala přednost svému výzkumu, ale syna neopustila, dojížděla za ním jako ''teta'' a později, když už byl dospělý na studiích mu pravdu i přes nelibost Montesanů prozradila. Později spolu pracovali a Mario pokračoval v šíření jejího učení až do své smrti v roce 1982.

MM většinu svého učení vyvinula v době, kdy pracovala s mentálně zaostalými dětmi na psychiatrické klinice. Vyráběla pro ně pomůcky, některé sama, jiné si nechala zhotovit od místních truhlářů. S jejich pomocí a s pomocí smyslového učení a praktických činností v prostředí přizpůsobeném dětem dokázala, že i tyto zaostalé děti dokázaly složit závěrečné zkoušky pro základní školy a dokonce byly úspěšnější než děti zdravé! Při práci ve své první škole Casa Dei Bambini (Dům dětí), kde pro změnu byly děti zdravé ale ze sociálně slabých vrstev, zjistila, že své metody může uplatnit na každé dítě. Až postupně se ale její učení rozšířilo a i bohatá vrstva a aristokracie si vyžádaly otevření Montessori školy pro své děti. 

MM je osobnost, která světovému vzdělání mnoho přinesla i za cenu osobních obětí. Inspiraci u ní může najít každý, není potřeba drahé pomůcky nebo složitě vyráběný nábytek. MM chtěla aby její učení bylo pro všechny děti. I když ceny kurzů a některých pomůcek jsou závratné - zajímalo by mě jak by se na to tvářila :) Stačí jen trocha kreativity ze strany rodiče - průvodce dítěte. I když se jako my na 100% neřídíte principy a dogmaty učení montessori, je v něm spousta inspirace pro každého. 

Přeji do nebe paní Montessori, aby její učení inspirovalo ještě alespoň dalších 150 let :) 

P.S. Kdo by se chtěl na život MM podívat zase z jiného úhlu, doporučuji italský dvoudílný film Maria Montessori z roku 2006.


sobota 29. srpna 2020

D.I.Y. Aktivity - Počítáme

 Ahoj kamarádi,

nevěřila bych, kdyby mi to někdo řekl, ale Kryštůfek se naučil počítat. Do 11! Asi z toho zatím nemá smysl a jenom to mechanicky opakuje ale stejně mi to vyrazilo dech! V necelých 2 letech by mě to opravdu nenapadlo. Myslím že se je naučil když mu je odpočítáváme my - když je čas ukončit nějakou aktivitu - např v koupelně když teče voda ze sprchy aby se neplýtvalo, nebo chci vypnout televizi, jít se oblékat když on ještě nechce... tak řeknu dobře, ještě máš čas než napočítám do 20, až uslyšíš DVACET tak končíme. Nějak mu to asi uvízlo v hlavě :)

Každopádně to posledních pár dnů pořád opakuje, jezdí si s autíčkama a u toho si brumlá čísla, čůrá do nočníku a brumlá si čísla :) ten den kdy s tím se navíc na Instagramu objevil příspěvěk mojí oblíbenkyně, kde sdílela nové aktivity pro synka (ZDE) a všechno do sebe zapadlo jako papír do laminovačky (haha :D) 

Výroba je více než jednoduchá, potřebujeme tvrdý papír, příp. laminovačku a nějaký materiál, který se dá dobře počítat - použila jsem dřevěné kostičky 15x15 mm, koupila jsem ZDE ( viděla jsem podobné aktivity s Duplo kostkami, obyč dřevěnými větší velikosti, případně se dají použít kamínky, skleněné kuličky - jen je důležité aby jednotlivé kusy nebyly výrazně odlišné aby to nepletlo - pokud použiju Duplo, vyberu všechny kostky pro začátek od jedné barvy atd.) Jednoduše jsem si připravila kartičky  z tvrdého papíru tak aby se mi tam daný počet kostek vešel, vystříhla a obkreslila jsem kostky kam se mají skládat.

V první fázi prckovi dám kartičky max do 3, spíš uvidím jestli ne jenom 1 a 2 aby opravdu pochopil ten smysl, postupně se dá přidat kdykoliv. 

Jsem zvědavá jak dlouho mu láska k číslům vydrží. Mě opustila tuším někdy kolem prvních zlomků :D

čtvrtek 27. srpna 2020

Moje šikulka!

 Ahoj kamarádi,

možná už víte, že jedním ze základních principů Montessori pedagogiky je fakt, že dítě nemá být superlativně chváleno jako například: `Kryštůfek je nejšikovnější na světě`, ale spíš se má zhodnotit realistickým popsáním situace, tedy místo: `Kryštůfek nakreslil krásné jablíčko` použít `Kryštůfek nakreslil jablíčko`. Ještě lepší je se předtím, než zhodnotíme že je to jablko, zeptat  dítěte co tedy podle sebe nakreslilo a pak zopakovat jeho odpověď. Samozřejmě se to dá říct s nadšením v hlase, mírně zatleskat, ale hlavní myšlenka je taková, že pochvala od okolí nemá být motivací k vykonávání dané činnosti.

Můj malý pomocníček šikula :)

Nevím jak Vám, ale mě tedy přijde tento styl pochval takový chladný a strohý. Možná jako zasloužilá matka už budu rezistentní, ale Kryštůfek je můj prvorozený a já mám obrovskou radost z každého jeho úspěchu, nového slova atd. A dávám mu to najevo samozřejmě - jeden z důvodů proč opravdu nikdy nemůžeme být 100% montessoriáni, protože tohle asi odblokovat nedokážu, není to moje povaha :) Doufám, že ty věci kterými mě těší nedělá jenom proto abych mu tleskala a říkala jak je šikovný, většinou stejně když ho aktivita nebaví tak prostě odejde (většinou středem přes danou pomůcku aby dal jasně najevo svůj názor :P ) nezávisle na tom jestli ho za splnění pochválím nebo ne. 

Jak to máte s pochvalami dětí Vy? Prožíváte úspěchy, nebo se dokážete oprostit a objektivně zhodnotit ? 

pondělí 24. srpna 2020

Baby English

 Ahoj kamarádi,

dneska tu mám takové zamyšlení ohledně dětí a výuky angličtiny (možná obecně cizích jazyků, ale nás se prozatím týká ta angličtina nejvíc).

Na výuku cizího jazyka u dětí panují rozdílné názory - už jsem se setkala s tím že, nemám kluka učit anglicky když neumí pořádně česky, že ho nemám učit anglické zastřené R když neumí české ostré, že je naopak dobré děti učít ale vybrat k tomu nějaký program typu Helen Doron, kde vědí co dělají atd. No jako se vším, co se týká dětí a výchovy je milion názorů a způsobů jak to dělat, a stejně jako vždycky se najde někdo kdo si bude myslet že to dělám špatně :D snad to nějak přežiju... 

Takže jak to bude u nás? Helen Doron jsem zavrhla hned poté, co jsem se při telefonické konzultaci dozvěděla že cenu mi sdělí pouze na ukázkové hodině, vůbec celé to bylo takové tajemné a sektářské, pak jsem se po gůglení dozvěděla že ceny se pohybují od 400 do 800 za lekci, záleží kde a dělají se tam písničky, říkanky, hraje se - no to můžeme dělat i doma, a hlavně - instruktoři sice projdou nějakým vstupním kurzem, ale upřímně, já si se svojí angličtinou věřím na tolik, že si myslím že jich spoustu strčím do kapsy :) možná budou mít navrch v metodice, to je jediné v čem trochu tápu a trošku nevím kde začít. Uvítám v tomto ohledu jakékoli rady. Hledám na pinterestu a gůglím, ale spousta aktivit a plánů, které jsem našla jsou zaměřené na děti, pro které je angličtina prvním jazykem. Takže si je pro svoje účely musím stejně trošku pouupravit. 

Mám tedy plán - tématické týdny, kdy si najdu vždy na dané téma několik básniček nebo písniček, které doplním aktivitami, slovní zásobou atd. Neočekávám samozřejmě že kluk bude za rok plynule mluvit anglicky, spíš si od toho slibuji, že si zvykne na pravidelnou výuku nebo organizovanou hru - prostě na něj denně ve stejnou dobu začnu mluvit anglicky děj se co děj, a hodinu to vydržím :) Chci začít pěkně od září, takže už pomalu dávám do kupy písničky a aktivity k nim, samozřejmě je sem pak také nasdílím.

Jsou teorie a výzkumy na to, že děti vnímají nejvíce do 6 let, dále jsou takové, které říkají že nejdůležitější je pro vývoj prvních 1000 dní života, tedy necelé 3 roky, kdy mozek absorbuje nejvíc, tvoří se veškeré závity a centra pozornosti, učení i paměti, proč ho tedy nerozvíjet že ? Obzvlášť, když ten časa znalosti mám, a taky mám šikovné a velmi bystré dítě, které už teď mluví v rozvitých větách, je zvídavé a rozumí všemu co po něm chci. Navíc mám pocit že má rozvinutý hudební sluch (po mě určitě ne :D) a tímpádem i z tohoto hlediska to bude jenom přínosné. Možná že ne u všech dětí se vyplatí začít takhle brzo, ale u nás mám pocit že jo!

Jaký máte názor na výuku jazyků u takhle malých dětí (2 roky)? Zbláznila jsem se? Nebo mi poradíte jak na to?

pátek 21. srpna 2020

Výtvarka: Ťapi ťap

Ahoj kamarádi,
dnes tady mám tip na jednu legraci, ale bacha, bude z toho nepořádek :D 


Potřebujeme: karton, pěnovou výplň jako se dává do balíků, polystyren, nebo něco podobného z čeho se dá vyřezávat, ponožky, tavnou pistoli, barvy, nekonečnou trpělivost při úklidu

Z pěnové hmoty, polystyrenu, mechové gumy nebo podobného materiálu vystříhneme tlapky s prstíkama, nalepíme na kartonové podložky. Z druhé strany kartonu přilepíme ponožky. Na papír, plátno nebo jiný podklad připravíme barvy a hop do nich :) 

Po prvním vyzkoušení, kdy jsme Kryšku museli držet za ruce aby z ťapek neměl brusle jsem se rozhodla přidat na spodní část tlapek protiskluz - udělala jsem ho z pufové barvy na textil, stejně dobře bude fungovat i pár kapek horkého lepidla nebo protiskluzové samolepky. Aktivita se dá suprově obměňovat, podle toho kolik páru vyřazených ponožek doma třeba zrovna máte, podle toho jaká zvířátka si děti zrovna oblíbí a podobně. Nejblbější je ten úklid, takže pokud je možnost vzít ven tak určitě doporučuju :) 

P.S. taky se u vás každá aktivita s barvou zvrhne v indiánské malování obličejů ? :D 

pondělí 17. srpna 2020

Knížka pro maminku: 100 vzdělávacích Montessori aktivit

Ahoj kamarádi, 
dnes tu mám tip na další pěknou knížku pro maminku, ve které najdete spoustu tipů na aktivity jak z praktického života, tak pro rozvoj jazyka, barvocitu atd. Jmenuje se 100 vzdělávacích Montessori aktivit a napsala ji Eve Hermann. Je to trochu obsáhlejší Montessori pro nechápavé, má celostránkové fotky a návody na aktivity od 18 měsíců. Obsahuje nejen činnosti z praktického života, ale i hry na poznávání barev, rozvoj ruky a řeči, což jsou důležité aspekty Montessori pedagogiky.



Co se týká herních aktivit, tak hodně podobné jsou i v knížce Mámou Hravě, kterou tedy nemám, ale měla jsem možnost do ní nahlédnout u kamarádky. Vzhledem k tomu že spoustu aktivit vyhledávám na Pinterestu, Instagramu nebo je vymýšlím a pak zjistím že už to někdo vymyslel :P, přišlo mi že ji pro sebe nepotřebuji a tak se tady ani neobjeví, ale pokud sháníte jen tipy na hry bez praktického života, tak ji určitě doporučuji! 

sobota 15. srpna 2020

Kufřík plný zábavy

 Ahoj kamarádi, 

dnes vám ukážu, co mám připraveno pro prcka na naši zatím nejdelší cestu autem. Snad nám to všem pomůže ve zdraví přežít 12h do Chorvatska :) Běžně jezdíme 3-4h k rodičům na Moravu, docela často i sami, takže já řídím a nemůžu ho bavit, ale většinou plánuji cestu tak, aby spal takže vyrážíme po obědě a třeba 2h z cesty spí. Po probuzení na něj většinou chvíli mluvím, podám pití, upozorním na něco okolo cesty atd, takže třeba půl hodinky až hodinku se dokáže zabavit jenom tím že si povídáme. Pak podle situace na silnici buď na chvíli zastavujeme na protažení, nebo pokud jde cesta dobře tak dám svačinku v autě, třeba jablko, křupky, gumové medvídky, něco co se dá po jednom podávat a krmit dýl :) a pak už jsme většinou na místě nebo ho zase chvilku ukecám aby byl v klidu že už tam budem :)

Ale 12h v autě je jiný oříšek! Máme v plánu sice vyrazit na noc, ale protože vůbec nevíme co nás čeká, jestli prcek v autě bude spát atd, tak jsem zabalila zábavku která snad vydrží bavit :P 


Kufřík máme z Lidl shopu, prcek jako malý cestovatel ho dostal na Vánoce :) vozíme v něm hračky a aktivity vždycky když jedeme mimo domov a super je že se na něm dá i jezdit jako na odrážedle, je k němu i popruh za který se to dá táhnout a dě'tátko může klidně sedět a odpočívat zatímco vy ho táhnete ( tp jsme viděli v Londýně na letišti a proto jsme to taky kupovali :) ) 

Obsah kufříku: samolepkový sešit Malého zajíčka - tento konkrétní už máme podruhé, měl velký úspěch i u tatínka :), aktivity od Ateliér v Lese - obrázky mořských živočichů a dvojsložkové puzzle moře, velké velryby, chobotnice, a malá mořská zvířátka v plastové kouli, kniha Peep inside the sea od Usborne, omalovánky Water WOW s vodním perem, mazací tabulka s fixem a houbickou (KiK), doma ušitá silnice kterou jste již viděli, pouzdro s fixami. Na dně ještě máme několik čistých papírů, a musím přidat Albi tužku která se zrovna nabíjela :) tu ale chci nějak schovat a použít až jako triumf, jako takovou poslední záchranu v případě nouze :) a když bude úplně úplně nejhůř, máme v tabletu pár pohádek, a pokud to nespasí pohádky tak už nic :P

Samozřejmě s sebou vezeme i knížky, docela dost knížek :) pohádky před spaním, básničky i nějaká leporela na samostatné prohlížení, ale ty jsem nefotila neboť je jich tolik že jsou zvlášť v tašce :D 

Až se vrátíme, dám vědět co fungovalo, co zabavilo a co ne :) 


úterý 11. srpna 2020

V kuchyni: Nádobí pro malé ručičky

Ahoj kamarádi,
už víte že s prckem často vaříme společně - od té doby co stojí byl se mnou v učící věži (později na schůdkách protože pan ramenatý do věže neuměl vylézt :D) a koukal aby mu něco neuteklo,  všecko musí ochutnat, osahat, rozlít :) Dost často ho nechávám míchat, většinou těsto kde až tak nic nehrozí, ale když je soustředěný a pozorný tak klidně i polévku nebo něco horkého na plotně. Prckovi zanedlouho budou dva roky, takže mu začnu pomalu připravovat recepty a postupy na samostatné vaření nebo chystání třeba čaje, svačiny atd. Postupně je sem taky budu přidávat, tak jak je budeme zkoušet. Mezitím vám ukážu jaké vybavení a nádobí pro prcka mám aby se mu dobře pracovalo :)


Nástroje ve stojánku jsou od značky Melissa&Doug, jsou z nerezu takže je strkám i do myčky, máme je cca 2 měsíce a zatím jim nic není :) Dřevěné prkénko s válečkem a paličkou je z řemeslných trhů, akorát pro malé ručičky :) Malá naběračka a vařečka - vzali jsme od babičky. Malé struhadlo a cedník a bílý podnos - vše z Orionu. Doporučuji zajít spíše do vesnických domácích potřeb, nebo do Orionu který je spojený třeba s drogerií, takový ten starý typ prodejny - v nových mají věci z katalogu, ale tyto malé věci jsou často vyprodané nebo třeba malá struhadla mají jenom plastové atd. Můj úplně nejoblíbenejší je Orion/ drogerie v Unhošti :D tam to mají všechno. 
Příště už dodám nějaký ten receptík/ postup tak aby dítě zvládlo všechno samo :)


neděle 9. srpna 2020

D.I.Y. Aktivity - Krmení zvířátek

Ahoj kamarádi, 
dnes pro vás mám tip na snadnou hru u které se pobavíte vy i děti - a pokud jste na tom s kreslením tak jako já bohatě se pobaví i tatínek - čtěte níže proč :P


Příprava je velice jednoduchá - začneme tím, že vybereme zvířátka, která chceme krmit. Já jsem si nejdříve napsala co které zvířátko jí a pak jsem kruh podle toho rozdělila aby se mi tam zvířátka vešla. Byla jsem ještě limitovaná velikostí, protože jsem kvůli trvanlivosti kruh zalaminovala (mám jen formát A4), ale to není nutné. 
No a čím že se tatínek tak pobavil ? Dala jsem prckovi do krabičky pouze zvířátka která měl přiřazovat aby se nepletl ostatními, no a tatínka zaujalo že které farmářské zvířátko papá banány :D samozřejmě je to umělecké znázornění sena :) 
Pokud budete zkoušet, přeju pevnou ruku při kreslení a tatínka s větší fantazií než má ten náš lump :P 

čtvrtek 6. srpna 2020

Sensory play: Tropický ostrov

Ahoj kamarádi :)
dnes tady mám tip na senzorickou hru/ svačinu (to se nám minule osvědčilo - jedlá hra zabaví nejdýl :P ) která nejen krásně vypadá ale i chutná - zdravé to úplně není, ale čas od času se to snese :)


Potřebujeme: tác se zvýšeným okrajem, misku, figurky mořských živočichů, puding, želatinu, potravinářské barvivo - žlutá a modrá, tapioka

Puding uvaříme podle návodu (já jsem volila ananasový aby byl žlutý jako pláž a stejně jsem nakonec trošku dobarvila :) a nalejeme do misky která má hezký tvar  jako pustý ostrov. Tapioku se žlutým barvivem (nešetříme :) ) ponoříme do vody a necháme odstát. Mezitím nám vytuhne puding, tak ho vyklopíme na tác, posypeme tapiokovým písečkem a jdeme míchat želatinu :) použila jsem dvě balení, myslím že by stačilo i jedno - samozřejmě záleží jak velký použijete tác... Obarvíme modrou barvičkou, ještě jsem ochutila štávou z 1 citronu aby to bylo pořádně tropické :) A pak už jen lijeme želatinku a rozmísťujeme živočichy :) Poté necháme ztuhnout v ledničce, na naší želatině psali 2 hodiny. 

Každé takové patlání dávám prckovi raději ven, no na polední spánek jsem to zapomněla uklidit a sluníčko nnám to pěkně roztopilo a udělalo sliz :D prcek se k němu ještě několikrát vrátil a myslím že konzistence slizu měla nakonec větší úspěch než původní setup :) 

Tak co, vyrobíte si vlastní želé moře ? :) 

pondělí 3. srpna 2020

Knížka pro maminku: Absorbující mysl

Ahoj kamarádi, 
dnes tu mám opět tip na knížku pro maminku, tentokrát trochu z jiného soudku než minule :) Zatímco Montessori pro nechápavé je jednoduchá příručka jak začít se svým miminkem metodu montessori aplikovat, Absorbující mysl je samotný základní kámen na kterém celá metoda stojí. Je to původní dílo Marie Montessori, napsané v roce 1949 a asi nebude pro každého. Už podle názvů jednotlivých kapitol je jasné, že je to spíše věděcká publikace. 


I přesto, že původně byla napsaná před více než 80 lety, pořád je podle mě aktuální, propaguje celistvý přístup k dítěti a hlavně říká, že mysl dítěte se chce učit, chce jako houba nasávat všechno co kolem sebe vidí, slyší, cítí a tím se stále něco nového učit - pokud dítě nemá podněty, nemůže se rozvíjet. Toto je myslím základní věta, která by se měla tesat do kamene a né jen pro příznivce montessori, ale pro všechny rodiče dětí :) I když vy kdo to tady čtete, to už určitě dávno víte :) 

Knížka pro maminku: Montessori batole

Ahoj kamarádi, 
dnes tady mám tip na úžasnou knížku, která se mi dostala do ruky teprve nedávno. Montessori Batole napsala Simone Davies, která je sama už více než 15 let lektorkou Montessori, bloguje na stránce The Montessori Notebook, kde sdílí své zkušenosti z praxe, tipy na aktivity, nebo si můžete zaplatit její online kurzy :) 


Knížka je krásná, obsáhlá, se spoustou tipů na praktické aktivity, rozvoj řeči, estetické výchovy a citlivého přístupu k dětem. Navíc propaguje, že člověk nemusí mít hromady drahého vybavení a pomůcek, ale spoustu věcí už se možná doma najde, důležitý je jednoduchý základ a nepřehlcené prostředí (ach jak já se teším až budeme mít dokončené patro a budu moct toto u nás uvést do praxe - přesto že si myslím že nemáme až tolik hraček, stále mám pocit že se prcek nedokáže tolik soustředit a neustále se rozptyluje tím vším co okolo sebe má - v pokojíčku konečně bude prostor pro větší přehlednost a vzdušnost a snad i soustředěnější práci :) )

Ještě jsem tuhletu knížku celou nepročetla, ale už teď můžu říct, že pokud si chcete pořídit jednu jedinou knihu o Montessori pedagogice, ať je to tahle !