sobota 30. května 2020

Venkohraní: Objímáme sloupy

Ahoj kamarádi,
taky se vám stává, že na vás lidi civí jako na blázna za něco co vám přijde naprosto normální? Nám docela často takže už jsem si zvykla. Chodíme bosí, hladíme stromy a objímáme sloupy :) A máme díky tomu dítě, které je samostatné, zvídavé, pohybově zdatné a zároveň zná své limity. 
Když jsme venku, nemá téměř žádné hranice a omezení - samozřejmě se učíme že se chodí po chodníku, přes silnici se jde rychle, než do ní vstoupíme musíme se rozhlédnout, ale jinak je to vlastně jedno. Může koukat kam chce, sahat na co chce (trošku to omezuju co se týká aut, někteří lidé jsou na to hákliví - ale už si hodně zvykl že to nesmí a tak to téměř nedělá a obchází naše auta doma :P ). 

A proč to tady píšu? Teď jak se oteplilo a chodí ven mnohem více maminek s dětmi, a kolikrát koukám a nevěřím vlastním očím. Když třeba maminka na hřišti tříletému klukovi drží lahev aby se napil, krmí ho jogurtem a drží ho za ruku při jízdě dolů z klouzačky která má 60 cm :D A rozhodně nebyla jediná. Nebo mamina která řekne "Nelez do toho písku ať se neušpiníš" .... já vím nesoudit, nesoudit, ale je to těžký :P čekám že mi některá z nich vysvětlí, proč chodí s dítětem na hřiště, když nechce aby se ušpinilo.
A jak to máte vy ? Jsou vaše děti špinavé a šťastné?

středa 27. května 2020

Screen time

Ahoj kamarádi,
dnes tady mám hodně kontroverzní téma - televize, počítače, mobily - patří do ruky dětem ? Každý to má jinak nastavené, já tady rozepíšu jak to máme my.
První a nejdůležitější co tady musí zaznít - u nás technologie nejsou TABU! Táta ve své profesi je na mobilu a počítači velice často, bohužel i po pracovní době doma ( dělala jsem tu samou práci před MD a jsem sama zvědavá jak to bude fungovat až nastoupím zpátky...). Kdybych chtěla aby tomu prcek vůbec nebyl vystavený, tak tátu zřejmě nevidí nikdy... Navíc jsme ve 21. století, technologie jsou a budou součástí života a nemyslím si že je vhodné to dětem vyloženě zakazovat, protože co si budem, odříkaného chleba největší krajíc že :)

Varování: Při pořizování těchto fotek se dítě koukalo skoro 10 minut na mobil :D

Musím tedy říct, že já sama jsem svůj pobyt na soc.sítích hodně omezila od doby co prcek začal vnímat, nechci aby mě znal jen s mobilem v ruce. Před pár měsíci byl hodně závislý na koukání na fotky a videa - ukázal na telefon a chtěl vidět mimi - sebe :) úplně jsem se bála aby mi někdo nezavolal že to spustí hodinovou scénu že chce mimi. Musela jsem kvůli tomu dokonce na čas i přestat fotit a natáčet... Každopádně jsme se ohledně toho naučili vyjednávat a teď koukáme třeba obden. 
Já sama pro sebe televizi k životu nepotřebuji, od doby co mám vlastní laptop si pustím co chci online, a ani to ne denně, často jsem pouštěla videa na youtube jako kulisu k úklidu, ale jak nechci aby mi na to prcek koukal nějak moc, tak zapínám raději rádio.  Ale na druhou stranu - občas se hodí že vydrží 20 minut koukat na Tlapkovou patrolu a já si můžu v klidu vypít kafe :) Když už teda televizi zapnu, je to hudební kanál LALA TV kde jsou dětské písničky, anebo Tlapky, ty má hodně rád a je to opravdu max na půl hodiny - většinou míň protože Kryštof to tak dlouho nevydrží, a jakmile se začne vrtět nebo sleze ze sedačky, je to pro mě signál že stačilo. Nechci aby si zvykl na to že to jede nonstop. Snažím se navíc aby to koukání vždycky proběhlo dopoledne, on kouká a já mezitím zvládnu nějakou práci u které třeba nechci aby asistoval. Časem asi přidáme ještě Večerníček, to je klasika a takový signál že se jde do postýlky, a co jsem já jako dítě měla ráda - společné koukání na pohádku v neděli. 
Jak už jsem psala - nechci aby mě znal jen s mobilem v ruce, proto si svoje soc.sítě i tento blog řeším když spí, protože i když je s tátou nebo babí a vidí že já jsem na mobilu tak se hned běží podívat co dělám... Přijde mi nesmyslné, že děti dnes často neumí říct jak se jmenují, ale zato dokážou odemknout mobil a zapnout si Youtube, a jakmile toto začně dělat tak asi opatření zpřísním :) Věřím, že je potřeba aby děti technologie znaly, protože velká část dnešního světa je na nich závislá, ale zároveň je na to dost času a není potřeba je tomu vystavovat dřív než je nezbytné... 


neděle 24. května 2020

D.I.Y. Aktivity - Deštník

Ahoj kamarádi, 
dnes pro vás mám tip na výrobu duhové hračky nejen pro deštivé dny. Podobnou jsem viděla nespočetněkrát na instagramu i pinterestu takže jste ji možná už viděli taky :) Každopádně je docela snadná a rychlá na výrobu (zabaví se maminka) a i na používání - rozvíjí jemnou motoriku, učí barvy, dá se použít jako pomůcka pro učení o počasí a podobně.


Nepotřebujeme skoro nic :) všecko se dá jenom namalovat, nebo použít barevný papír jako já, zalaminovat nebo nelaminovat, ani ty suché zipy nejsou potřeba vlastně :) takže mám k tomu vůbec psát návod ? :P 
Samozřejmě laminované věci mají delší životnost, ale protože máme laminovačku krátce, nedokážu říct jak dlouhou :) Mám koupenou i mechovou gumu, ale zatím nevím jak ji použít, myslím že v rukách mého malého démonka taky bezpečná nebude :) A při používání suchých zipů doporučuji vzít minimálně 15mm klidně i  2 cm, alespoň pro nejmenší děti - my máme zatím problém se na to malé kolečko trefit a pěkně se vztekáme :)

čtvrtek 21. května 2020

D. I. Y. Aktivity - Motylek

Ahoj kamarádi,
už jste letos viděli motýlka ? My jednoho běláska, ale těšili jsme se na líheň motýlů v botanické zahradě v Praze, ale bohužel nám letos zase není přáno...
Při prohlížení mé oblíbené knihy Pohyb s říkadly pro nejmenší (Grada) jsem narazila na básničku o motýlkovi, tak mě napadlo mu vyrobit kytičky na které by mohl dosedat :) - v knize jako pomůcku uvádějí obruče nebo polštáře...


Celá říkanka zní:

Podívejte, milé děti, motýlek k vám právě letí.
Posadil se na kytičku a tam počkal na chviličku.
Pak křidélky zamával a odletěl zase dál.


Kytičky jsem přilepila průhlednou lepicí páskou přímo na podlahu - doporučuju předtím vysát :P já to chystala večer aby to prcek viděl ráno až se vzbudí,  a na pár místech jsem přilepila smítka a kočičí chlupy. Ale jinak drží už pár dní, a asi ještě nějakou dobu budou :) brzy budu mít laminovačku a pokud bude hra stále u nás oblíbená, udělám kytičky znovu a zalaminuji aby byly trvanlivější :) 

Máte tip na podobnou běhací hru ? Sem s ním 


pondělí 18. května 2020

Praktický život: Úklid

Ahoj kamarádi,
dneska vám prozradím jakými všemi způsoby se dá využívat dětská práce :) U nás se totiž využívá hojně. Nejsem a nikdy jsem nebyla člověk který doma musí mít vše naprosto na svém místě na milimetr, dá se říct že jsem kdysi byla i bordelářka :) ale ve chvíli, kdy jsme s tátou K. začali žít spolu, převzal tu roli on :D Chceme mít doma samozřejmě hezky a čisto, obzvlášť v malém prostoru kde máme hodně věcí, takže je potřeba vše hned uklízet na své místo, což se snažím prckovi vštěpovat od malička, dávno předtím než mi rozuměl :) Taky na tom vždy trvám, než vytáhneme jednu hračku uklidíme druhou - obzvlášť u stavebnic přes to nejede vlak. 


První pravidlo našeho domu je - Máma není služka! Všichni bydlíme, takže všichni uklízíme (s kocourama občas vymetu když zlobí). Díky bohu, že Kryštůfka to docela baví, a i když samozřejmě každá práce trvá třikrát tak dlouho, doufám že se to v budoucnu zúročí. 
Uklízím tedy většinou když je prcek vzhůru, dříve jsem ho mívala v nosítku na zádech, teď už musí u všeho asistovat takže třeba tlačí vysavač, nebo sám přímo vysává, to děláme denně. Když už máme vysáto a ještě něco rozbordelíme a už se mi nechce lux tahat, přichází na řadu smetáček a lopatka. Prcek má svůj menší a docela hezky se s ním naučil, a super je že si to zafixoval a dělá to automaticky! sice to většinou ještě víc rozbordelí ale má body za snahu brouček. 
Docela ho ještě baví uklízení nádobí, ale už ne tak jako dřív když to fyzicky nedokázal. Před více než půl rokem lozil se lžičkou v puse aby mohl vyšplhat na učící věž a z ní tu lžičku uklidit do šuplíku, teď když už umí chodit a vyzvu ho aby mi šel pomoct tak reaguje tak 3x týdně. To samé pračka a sušička - když se okolo musel plazit tak ho to bavilo víc, než teď když by to dokázal komplet sám. Taky je asi jediné dítě na světě, které nebavilo koukat jak se točí pračka :) zato ho velice baví točit a mačkat čudlíky, a myčku už na pokyn zapíná sám. 

Kdo bydlí, ten uklízí! 

Jediné co zatím prcek v chodu domácnosti neviděl je vytírání podlahy. Sice by se mu asi hodně líbil ždímací koš (mám od Leifheitu), ale z praktického hlediska je pro mě lepší vytřít když spí, kočky zavřu do předsíně a mám za 10 minut vytřeno. Počkám třeba půl roku a zkusím ho zapojit i do toho :) 

pátek 15. května 2020

Kouzelné čtení

Ahoj kamarádi,
máte doma Albi tužku ? My ano, jinak bych o ní nepsala. Prcek ji dostal na Vánoce, bylo mu 15 měsíců. Musím říct, že já sama od sebe bych mu ji asi nekoupila nikdy, od známých to žádné děti nemají a neměly, v rodině také ne a nevěděla jsem co od toho čekat. Ale jak už jsem tady dříve zmiňovala, máme babičku shopaholičku závislou na Agátině světě :D (díky bohu že nezná ty další - Chytrou Opičku, Mazanou Grétu a podbné shopy s krásnýma hračkama :D )


Když mi babí D. řekla, že koupila Albi tužku, chtěla jsem aby ji schovala a dala prckovi nejdříve k 2. narozeninám či spíš až k těm Vánocům po nich. Hodně jsem se bála toho, že jakmile mu pustím Albi tužku, ztratí zájem o normální knížky. Používáme Albíka cca od 17 měsíců, chvíli ležela protože byly jiné hračky po vánocích, i jiné knížky, pak jsem zas byla líná studovat jak na to a chtěla jsem ještě používání oddálit :) Nakonec jsme se teda k tomu dokopali, prcek ji hned na první dobrou hodil na zem, tak jsem to zase na týden schovala a říkala jsem si co je to za danajský dar...
Momentálně máme doma miniknížky Denní činnosti, Zvířátka a pexeso Hudební nástroje. První měsíc jsme koukali jen do knížek, kdy jsem opravdu seděla nad Kryštofem a dohlížela aby tužkou neházel, aby ji nechal domluvit a tak :D když pochopil jak na to, vydrží teď u toho sedět i přes půl hodiny, umí si přepnout mezi knížkami i funkcemi v jednotlivých knížkách a trénuje si přesnost ukazování :) 
Momentálně vůbec nejoblíbenější je ale zvukové pexeso Hudební nástroje - rozdělila jsem ho napůl, takže vždy dám k dispozici jen zapínací kartičku a půlku žetonů a prcek si samostatně hraje - na rubu se zmáčkne a hraje nástroj, zatímco na líci je daný nástroj zobrazený a tužka řekne jenom jeho název a něco o něm. U toho vydrží sedět neskutečně dlouho, a opravdu už více než půlku těch nástrojů bezpečně pozná, a co je pro mě nepochopitelné tak i po zvuku :)


Albi tužku momentálně v 19m využíváme denně, a musím říct, že jsem za ni nakonec ráda - jednak mám aktivitu, u které prcek vydrží dost dlouhou dobu sám, takže máme teď doma nějak víc uklizeno :) navíc je opravdu vidět jak se tím učí, každý den si zapamatuje něco nového. A nejvíc radost mám, že o knížky a skutečné čtení zájem neztratil, naopak mám pocit že teď je zrovna ve fázi kdy čteme víc než dřív. Už mám navíc v plánu ozvláštnit mu některé oblíbené nezvukové knížky tím že mu je namluvíme a olepíme Albi samolepkami :) 
Máte Albi tužku? Nebo si myslíte že je to zbytečnost jako já než jsme ji vyzkoušeli ? 

středa 13. května 2020

Připravené prostředí - místo na hraní

Ahoj kamarádi, 
dneska tu máme zase malý náhled do našeho malého domečku :) a ukázku toho jak by nejspíš nemělo vypadat montessori prostředí :) 
Doma disponujeme velice omezeným prostorem. Donedávna jsme ani neměli obývák, až poté co jsme z kumbálu (zamýšlený pokoj pro hosty/ bordelpokoj :D ) udělali ložnici, se nám podařilo vytvořit mrňousovi alespoň hrací koutek a jakž takž uspořádat hračky. Samozřejmě naprosto nemontessoriovsky. Má svůj koutek pod schody, kde má herní kobereček, otevřený regál s hračkami podle druhu (autíčka, míčky, kostky, miminka, ostatní blbiny), poličku s knihami kde se nám pomalu ale jistě roztahujou zvířátka (chodí každý měsíc 3-4 ks, zachvilku budou potřebovat vlastní pokoj) a ještě díky bohu za sokl, který jsem nejdřív nesnášela (jsou v něm ale schované vodovodní trubky, které amatéři co jsme od nich dům koupili táhli prasácky venku po zdi!) - ale výborně se hodí na vystavení hraček a oblíbených zvukových knížek. 


Vpravo je nyní domek z kartonové krabice, který zabírá opravdu hodně místa tam, kde jsme dříve měli stoleček a židle - ty jsou teď utisknuté namáčknuté u zdi - ale domeček se využívá denně, prcek se tam chodí schovat, prohlíží si tam knížky, čmárá po něm a já nahoru dávám věci na které nechci aby dosáhl :) nemám to srdce mu ho sebrat takže nějaký čas to ještě bude takto :) 
Na poslední foto je vidět Ikea Kallax, který se v rámci domu stěhuje už asi pošesté :) Teď v něm parkují velká auta, máme tam schované výtvarné potřeby, senzorický chodníček a tunel na prolézání a Tomáše (velký a podle mě zbytečný megablocks krám od babičky, ale prcek ho miluje tak co nadělám :P ) Za Kallaxem je ještě přebalovák, který má polici plnou příslušenství k vláčkodráze - to je zase úchylka našeho táty, a pod ním další megablocks a krabici dřevěných kostek. 
I přesto, že jsem rodinu prosila o to, aby nekupovali moc hraček, nějak se stalo že je prostě nemáme kam dávat. Pravda pořád to jde relativně schovat, ale prcek nemá ještě 2 roky, co budem dělat až bude mít 5-6 to teda nevím. 
Ráda bych mu hračky nějakým způsobem obměňovala, jak se to v montessori rodinách dělá, protože takhle vidím že si často nedokáže vybrat, a když tak stejně sahá pořád po těch samých věcech... Začala jsem tedy alespoň schovávat to, co vím že už ho nijak neobohatí ( navlékací kroužky které uměl navléct v 10m už nemají smysl že). 
Ke 2. narozeninám bychom mu chtěli dát pokojíček, táta se musí hecnout a jít makat do patra, tak aby byl do září pokojík hotový. Ani nepotřebuju aby v něm spinkal, stačí mi když si tam budeme moct odstěhovat hračky, v obýváku si nechat jenom knížky a tvoření a v pokojíku vytvořit úložný prostor tak, abych mu mohla hračky opravdu střídat a zbytek schovávat. A já budu mít konečně pod schody svůj čtecí koutek 


neděle 10. května 2020

Sensory play: Bahenní koupel

Ahoj kamarádi,
dnes máme pro vás jednoduchý recept na zábavu pro celou rodinu - doslova, protože náš tata se při vzpomínce na to, jak jsme patlali při odstávce vody směje ještě teď...



Na přípravu téhle legrace potřebujeme: Solamyl, trochu kakaa, vodu -to je úplný základ na bahýnko - prostě smícháme solamyl s kakaem a vodou, pokud je příliš husté ředíme vodou, pokud příliš řídké přidáme škrobu do požadované konzistence - my jsme začínali s polotekutým bahýnkem konzistence rozehřáté čokolády, skončili s konzistencí Play doh :) Dále se bude hodit miska, nejlépe dělená ať máme ten nepořádek na jednom místě, ale odvážlivci něchť klidně dají bahno a vodu zvlášť. No a nakonec zvířátka, kterým chceme bahenní koupel dopřát - my jsme se inspirovali oblíbenou knížkou a vykoupali prasátka. 



Největší legrace je pak ten úklid. Doporučuju si zjistit na místních VAK jestli neplánují odstávku ještě předtím než začnete míchat humusík :) nám sice přišlo oznámení, ale já si spletla datum a říkám to je dobrý - myslela jsem že to bylo den předem. Takže jsem z nás kakao drhla ručníkem navlhčeným v perlivé vodě z lahve :D Tak to je jediné co nedoporučuju, jinak je to super zábava, mě teda víc baví až když se tam toho solamylu přidá víc a udělá se jakoby píseček, tak hezky vrže v ruce :) už jsme ho měli dříve namíchaný obarvený kurkumou, a v záloze mám ještě neobarvenou variantu ze které si v zimě uděláme sníh :) 
Kdo vyzkouší ? Máte jiné recepty na patlání ?

čtvrtek 7. května 2020

Připravené prostředí - kuchyň + koupelna

Ahoj kamarádi,
dnes něco málo o tom, jak to u nás doma vypadá, vypadalo a jak to snad vypadat bude 
O tom, že základem montessori přístupu je připravené prostředí jsem samozřejmě věděla dá se říct od začátku, ještě než jsme si prcka přinesli domů :) Nevěděla jsem ale přesně jak má vypadat, kde hledat inspiraci a hlavně kde na to vzít místo... Domek máme relativně malý, z kumbálu jsme jako znouzectnost udělali ložnici, protože nemáme hotové patro (nevýhoda rekonstrukce svépomocí), takže to tady nechceme a ani nemůžeme mít zahlcený věcmi v mini velikostech. 

V kuchyni máme pouze učící věž, o té jsem již psala tady. Ráda bych měla mini kuchyňku jako na obrázku, super pro samostatné mytí rukou, nošení vody, uskladnění dětského nádobí atd... Ale prostě na ni nemáme místo. Navíc kuchyňku jako dárek si šetříme pro holku kterou snad jednou budeme mít :) (né že bychom nějak řešili genderové rozdělení, spíš je to tak že nechceme mít mraky obrovských objemných věcí, takže se prostě zatím obejdeme) 


V kuchyni je prcek tímpádem naučený že si přisune schodky na místo kam chce vidět, vodu si zapnout umí a natočit do sklenice. Neumí ji vypnout zatím, ale to se naučíme. Když něco myje, tak kartáček, hadřík, houbičku mu nachystám nadosah na odkapávač dřezu než začneme, když si myje ruce tak mýdlo a ručník taky prostě podám. Svoje nádobí má k dispozici na zvýšeném soklu, pár dní trvalo než se naučil že to nesmí jen tak tahat (když přijde dětská návštěva tak to tahá každý bohužel), a před jídlem mu vždycky řeknu jaký kus nádobí má přinést. Nádobí je plastové z Ikea a to z jediného důvodu -  docela často k nám chodí dětské návštěvy, které rodiče neučí zacházet se skutečným nádobím (my prckovi dáváme skleněnou skleničku, talířek, ale musím říct že jenom ve dnech kdy poznám že je klidný a soustředěný. Když od rána divočí tak dostane plasťák). Kelímky slouží z 90% jen na držení příborů, pije se většinou z plechového hrníčku. Lžičky si plastové zvolil sám, měl na výběr obě možnosti ale protože se párkrát spálil nedočkavec, začal si vždy stejně vybírat plastovou. A vidličku zatím téměř nepoužívá, když to nejde lžičkou tak se to vypije nebo sáhne rukou (to už teda nevidím ráda a napomínám :P ) 


Součastné uspořádání nemonte nádobí u nás :) Vlevo vedle vidliček je v rohu kousek místa, kam bych prckovi ráda pořídila nějakou rostlinku o kterou by mohl pečovat. Zatím se do toho rohu ale nedostane, blokuje ho domeček z kartonové krabice, takže počkáme až se omrzí :) Zásuvka je pod kontrolou, od té doby co jsme z ní vypojili přijímač ke zvonku tak Kryštůfka nezajímá :D

Další místo, kde je důležité umožnit dítěti přístup a přehled je koupelna. Vzhledem k tomu že nočník je u nás sprosté slovo, tak to zatím až tak neřeším. Ono u nás v koupelně stejně není až tak co řešit. Když jsme dům koupili, umyvadlo bylo na chodbě, to jsme demontovali abychom mohli umístit pračku a další zatím nemáme, myjeme se v kuchyňském dřezu :P Časem se snad dočkám plnohodnotné koupelny v patře, a do té doby asi Kryštof montessorizaci už potřebovat nebude :) Moc se mi líbí takové ty sebepečovací stanice, kde má dítě zrcadlo ve své výšce, kartáček a pastu na zuby, případně hřeben, ale fakt za živého boha to nemám kam umístit. Zrcadlo by se asi dalo někde nalepit, ale bez poličky na ty základní drobnosti to stejně asi nemá smysl. Když se chce prohlížet, může do ložnice, tam máme skříňové dveře celé zrcadlové :) 


A jak to máte doma vy? Dělali jste nějaké velké změny kvůli montessorizaci domova ? Nebo se dítě jako u nás muselo naučit pracovat s tím co je k dispozici? :)

úterý 5. května 2020

D.I.Y Aktivity - Roční období

Ahoj kamarádi,
dnes tady mám tip na výrobu učební pomůcky/ hry - mamka mi sice tvrdí že je spíše pro starší než je Kryštof (19 měsíců), ale uvidíme, kdyžtak ji schovám na později... 


Výroba není vůbec složitá a fantazii se meze nekladou. Jako hlavní motiv jsem zvolila jabloň, typicky český strom, navíc jich v okolí máme několik, takže co na papíře můžeme pozorovat i reálně v přírodě (ve vesnici :P) Použila jsem laminovačku (mám novou, nikdy předtím jsem ji neměla, nepoužívala a teď budu k nezastavení :P ), ale daly by se použít i euroobaly. Bude jich potřeba celkem 5. První list je holý hororový pouze kmen na bílém podkladu. Dále na každé roční období jeden list bez podkladu, vše jsem naskládala do laminovací kapsy bez lepení a pak jsem se jenom modlila ať se to nerozsype :) 
Jaro - listy a květy, maličký proužek trávy
Léto - sluníčko, divoká střapatá tráva a bohatá koruna 
Podzim - jablíčka, listy na zemi, ježeček 
Zima - sněhulák, závěje (ty prcek jinak asi nikdy neuvidí), ptačí budka


Laminujete ? Já teď pořád příště se zas o něco podělím :) Pošlete mi tipy na laminované aktivity, případně jak zajistit aby se laminovací kapsa nekroutila atd :) 

neděle 3. května 2020

Hudební výchova s tátou

Ahoj kamarádi,
taky je pro vás hudba tak důležitá jako pro nás? Náš táta je muzikant tělem i duší, lásku k hudbě má po svém dědovi a vlasy jako Beethoven :P Prckova hudební výchova začala vlastně už v bříšku, na prvním koncertě byl když jsem ještě ani nevěděla že ho čekám :) Hudbu pouštíme doma často, Kryštůfek sám chodí když chce pustit lálá :), rád tančí a začíná zpívat ♥ 


Táta má docela slušnou sbírku nástrojů, na některé hraje líp, na některé hůř, ale postupně je všecky mrňousovi představujeme. Začínali jsme zpíváním u kytary když se ještě ani nehýbal pořádně, teď už tátu doprovází na své nástroje - rumbakoule, bubínek, a nejraději má takovou šílenou foukačku která zní jako postřelená kachna :D taky má svoji vlastní maličkou kytaru - velikosti velkého ukulele, ale je to reálná kytara, žádný plast. Umí ji chytit do ruky správně jak se má, a drnknout do strun :) 
Poslední dobou si s tátou hodně oblíbili dechové nástroje, od té doby co se K. naučil prskat tak už se mu párkrát povedlo fouknout do saxofonu, tuby i do dijeridoo, a často si dělá svoji hudbu třeba z roliček od toaleťáku nebo fouká do prázdné lahve a tak :) je legrace sledovat co všechno vymýšlí a jak si přitom tančí :) 
Příště napíšu o hudebních knihách, které jsou u nás denně v oběhu i několikrát :) Co vaše děti a hudba ?

sobota 2. května 2020

Praktický život: Vaření

Ahoj kamarádi,
dneska něco málo o tom, jak se prcka snažíme zapojovat do vaření. Asistoval už každému u koho jsme někdy obědvali :) 


Kryštůfek se mnou vaří prakticky od narození - prvních pár měsíců života byl téměř neodložitelný, ale hlad ne :P Nejdříve jsem ho mívala v nosítku, pak když jsem přes něj přestala vidět tak jsem si ho dávala do jídelní židličky a tu přisunula tak aby na všecko dobře viděl, pak býval v nosítku na zádech, no a pak už stál sám a bral mi všechno na co dosáhl :) 
Vzhledem k tomu že vaření je jediná aktivita, která ho baví fakt vždycky, tak ho nechávám a podporuju. Už docela poslouchá takže jsou některé jednodušší úkoly které už může dělat sám - myje zeleninu a ovoce, dává slupky do misky kterou pak nosíme na kompost, napouští vodu do hrnce, a teď nově solí. My celkově moc nesolíme, takže jeho mini špetička je úplně akorát :) Taky hodně rád krájí - zatím zkoušel banán, klasicky svým malým nožem od příboru - nemám žádný speciální dětský nůž, ten koupíme až později, kolem 4-5 let asi... Pokud má někdo tip co všechno se dá ukrojit příborovým nožem, sem s tím :) (ještě mám v záloze v létě meloun to by mělo jít, ale dál nevim). Legrace s nožem je i mazání másla nebo pomazánky :) doporučuji začít chlebem, to je větší plocha a není pak potřeba utírat půl kuchyně :) to máslo totiž bude prakticky všude kromě toho pečiva - ale třeba tak na 4. pokus už měl namazanou skoro půlku a věřím že se k celému krajíci jednou dopracujem :) 
Hodně mě baví to co vídám na Pinterestu - recept připravený pro malého kuchaře, komplet se surovinami v potřebném množství, každá nakrájená pěkně v misce jako v Masterchefovi. Pomaličku začínám vymýšlet které recepty z našich oblíbených jídel by se takto daly zpracovat - je totiž hodně důležité udělat pokyny jednoduché a přehledné aby to dítě pochopilo a skutečně zvládlo SAMO. No máme na to ještě čas, ale já se na to už fakt těším :)