čtvrtek 17. prosince 2020

O Ježíškovi

 Ahoj kamarádi,

ve spoustě montessori, rádoby montessori i jiných skupinách na FB a instagramu v posledních dnech před Vánocemi přibývají posty o Ježíškovi, jak dětem nezkazit kouzlo Vánoc a zároveň jim nelhat atd. Nedá mi to a taky si k tomu napíšu svoje...

Především, se mi příčí psát o lhaní v souvislosti s Vánocemi, tak jak to někteří šmahem nazvou a jsou s tím hotovi. Ať si každý dělá a udržuje tradice podle svého, ale tento trend nazývat Ježíška lhaním mi prostě přijde nepatřičný. Všichni jsme z generace, která na Ježíška věřila, rodiče dárky schovávali, myslím si že minimum z nás bude z toho mít nějaké trauma nebo pocit křivdy. Samozřejmě, montessori přístup to není (ale my jsme jen jednou nohou tak nás to netrápí :D ), ale zrovna co se týká světa fantazie tak pro u vlastně v montessori není místo vůbec, nebo spíše až velmi pozdě a okrajově. V tomhle se mi víc líbí waldorfský přístup, kde se tradice dodržují, každé období se slaví významné dny, tematické vyrábění z přírodnin a podobně. Je to jeden z důvodů proč nedokážu Kryštůfka vychovávat v čistě montessori duchu, protože svět fantazie, fantasy a nadpřirozených bytostí je nám i s manželem blízký a nedokážeme se od něj oprostit a ani nechceme. 

Tuhle knížečku si Kryška okamžitě oblíbil, nejvíc ilustraci kde je odklápěcí okýnko Mariina bříška a v něm mimi Ježíšek :) 
Betlém vlastní výroby v kombinaci s našimi oblíbenými zvířátky DeAgostini


Takže jak to bude s Ježíškem u nás? 

Ježíšek nám přinesl stromeček v noci, dnes ráno (17.12) ho Kryštůfek po probuzení poprvé viděl - důvod je ten, že já mám ráda tu atmosféru, ráda sedím s hrnkem čaje a cukrovím a koukám do světýlek a uvolní to pak ty poslední dny před Štědrým dnem, kdy se chystají jiné věci. Až se zeptá, proč někomu Ježíšek stromeček nosí už tak brzo jako nám a někomu až 23. nebo 24.12, je to jednoduché - aby to všechno stihnul, musí si práci rozdělit za jednu noc to nezvládne ani tak kouzelná bytost :) 

Dárky, které budeme mít doma pod stromečkem Kryštůfkovi přinese Ježíšek, ty které dostane u babiček, tetiček a podobně mu koupili oni protože ho mají rádi. Stejně tak my babičkám a dědovi a všem kdo s náma na Štědrý den nebude dárky kupujeme nebo vyrábíme, protože je máme rádi a chceme jim udělat radost.

Takže to je asi ve zkratce jak bude Ježíšek probíhat u nás, utvrdilo mě v tom to, když jsem ráno Krýšu viděla jak se rozzářil když viděl stromeček rozsvícený a nazdobený. Už se těším až tam tajně nanosíme dárky, pošleme ho s tátou ven zapálit svíčku a prskavku a vyhlížet Ježíška a mezitím to tam přistane :) 

Ať už slavíte Vánoce s Ježíškem nebo bez, užijte si je ve zdraví a v klidu, protože nic není víc :) <3

čtvrtek 10. prosince 2020

Zachraň tučňáka

 Ahoj kamarádi,

jak už víte, společenské hry u nás teď docela frčí, hrajeme denně, někdy jen jednu někdy víc. Je vidět že prcka to baví, principy chápe docela rychle a u některých her už nás komanduje jak to máme hrát :D Nicméně, nemáme žádnou hru s kostkou adekvátní věku. Měla jsem v plánu mu namalovat nějakou políčkovou (možná na to ještě dojde) a pak mě napadlo tady to o co se s Vámi teď podělím :) - Záchrana tučňáků.


Princip hry je velice jednoduchý - podle hodů kostkou se odebírají kostičky tak dlouho dokud nejsou všechny pryč a tučňáci nejsou volní :) Namalovala jsem k tomu speciální kostku na které jsou dva odstíny modré, jedna bílá a speciální symboly pro zpestření a podložku na kterou se kostičky staví, z druhé strany jsou pravidla. 

Nejvíc super na této hře je, že si ji každý může přizpůsobit zájmům svého dítěte - zachraňovat jiná zvířátka, postavit ohrádku z kostek libovolných barev, pokud třeba doma už barevnou kostku máte, případně se staršími dětmi použít na ohrádku více kostiček, vzít klasickou kostku a kostičky odpočítávat podle toho kolik padne. 

Co jsem použila já: dřevěné kostičky jsou z Fleru (byla to sada o asi 8 barvách, od každé 6ks, cíleně jsem vybrala jen ty zimní :P ), stejně tak čistá kostka na kterou jsem malovala symboly. Tučňáci jsou Safari ltd. Toobs, je jich tam dohromady myslím 10. 

Zde kompletní pravidla :)



pátek 4. prosince 2020

Sněhuláci (+ tip za všechny prachy)

 Ahoj kamarádi,

už máte sníh? :) Tady zatím nic, ale Krýša si oblíbil knížku o sněhulákovi, kterou dostal od babičky, tak jsem se rozhodla mu k ní připravit tématické aktivity.


Provlékadlo, protože aktivit na jemnou motoriku není nikdy dost - provlékat budeme bílou huňatou vlnu aby byl sněhuláček hezky načechraný :) 

Naplň sněhuláka - zimní variace na známou aktivitu plnění bambulek do lahve od čehokoliv - od 15m jsme zkoušeli rukou (jde i dřív, pokud nemáte ochutnávací dítě), teď mu přidám nástroje - nejoblíbenější má teď ty kleště s bublinou na konci. Nástroje nedávám najednou, dám nejdřív ťopku, s tou mu to jde dobře, až začne ztrácet zájem tak dám tu bílou - je to složitější a tedy větší výzva. A oblíbence na konec :)

Střídání nástrojů se nám hodně osvědčilo poslední dobou u kinetického písku, nad kterým prcek vydrží sedět ve 26m bez legrace celé dopoledne. Začíná většinou se stavebními stroji, hraje si na kamenolom, zkouší modelovat koule jako balvany, nebo mu je uplácám já aby je mohl rozbíjet. Když ho to přestane bavit, dám mu sadu formiček a nástroje jako na klasický písek a pak je třeba zase uklidím a dám zpět auta, někdy kuchyňské náčiní aby si jako vařil  - tímhle se opravdu pozornost prodlouží několikanásobně, takže doporučuju zkoušet :) 

úterý 1. prosince 2020

Zimní tvoření

 Ahoj kamarádi,

se začátkem Adventu je ten pravý čas pustit se do zimního a vánočního vyrábění. Dneska mám pár tipů co máme připraveno my.


Sypaný obrázek - tenhle jsme dělali už na sv.Martina, připravila jsem (dosti nezdařilý) obrys koníka a prcek mu dolepil sníh, hřívu a ocásek - sníh je dekoratérský, dá se koupit v květinářství, nebo nahradit třeba krupičkou. Hříva a ocásek jsou z nastříhaného papírového kapesníčku. Lepidlo používáme klasicky tekutý Herkules a malý štětec, na tyhle sypké materiály je o dost lepší než lepicí tyčinky. Protože sypání byla zábava i po dokončení obrázku, nakreslila jsem pak ještě rychle lepidlem tvar sněhuláka, který ještě dozdobíme až zas bude kreativní chvilka :) A protože sníh byl stále zábava i potom, nasypala jsem ho víc do naší věrné senzorické nádobky a hráli jsme si na odklízení sněhu :) Další super montessori činnost je když si dítě po sobě pak ještě uklidí, v našem případě to znamenalo vyluxovat celý zasněžený dům :D 


Provlékané ozdoby - potřebujeme chlupaté drátky a papírové tvary do kterých děrovačkou uděláme dírky - použila jsem kartonové výseky které jsem dostala od kamarádky a už od léta nevěděla co s nimi :) Příprava zabrala asi 10 minut cvakání.


Korálkové vločky - z podobného soudku jako provlékání ozdůbek, potřebujeme jen chlupaté drátky a libovolné korálky podle schopností a zručnosti dítěte. Já jsem drátky přestříhala napůl a vždy 3 půlky použila na 1 hvězdičku, je to akorát k našim poměrně malým korálkům - asi 12mm. Pokud budete mít korálky větší, je samozřejmě lepší mít větší i kostru. S Kryšou jsme trénovali navlékání obr korálků cca od 18m, nejprve na drát, pak na tkaničku, proto jsem se rozhodla mu dát menší a zvládnul to super :) Vidím to ještě tak na 2-3 opakování aktivity abychom mohli vločky použít na stromeček nebo někde v domečku, ať je má klouček na očích co sám vyrobil :) 
Provlékané ozdoby i tyto vločky procvičují nejen jemnou motoriku, ale tzv bilaterální koordinaci - práci obou rukou současně, takže se hodí čas od času podobnou aktivitu zařadit :) 


Sprejování na textil - vyrábíme dárky pro babičky, letos plátěné tašky s Krýšovým designem. Myslela jsem si, že sprejování ho bude bavit a taky jo :D na SEVT.cz jsem objednala textilní barvy ve spreji, no bohužel přišly každá s jiným uzávěrem, a to i v rámci jedné značky, konkrétně žlutá co máme na fotce má rozprašovač jako parfém, některé mají klasický jako rozprašovač od okeny, no zmatek :D Krýšu to na poprvé taky mátlo, ale děláme to na etapy už jsme sprejovali 3x a už zvládá i ten parfémový rozprašovač. Pokud máte tu možnost, doporučuji dítě do naha, sprejovat v koupelně a pak rychle umejt - koupelnu, ať se to někam nezažere. Z dítěte to za pár dní sleze samo takže není třeba ho trápit a drhnout :D 




čtvrtek 12. listopadu 2020

Hrajeme si celý den

 Ahoj kamarádi,

tak jsme po delší odmlce zpět :) Využívali jsme zbytků krásného počasí a trávili spoustu času venku, dalším důvodem pro pauzičku byl fakt že já naprosto bez energie a bez inspirace jsem Kryštůfkovi chystala dokola pár oblíbených aktivit které se chytly (plastelínka, samolepky) a nic moc nového a sdíleníhodného jsem nevymýšlela :) Chlapeček si navíc teď krásně umí už docela dlouho pohrát sám, nebo jsme si spolu stavěli třeba celé dopoledne megalomanské vláčkodráhy :) 

Nicméně teď posledních pár dní je aspoň u nás už to pravé podzimní počasí - mlha a lehký deštík. Ven sice chodíme stále denně, ale mnohem víc času samozřejmě trávíme doma. A proto tu mám ukázku pár společenských her, se kterými teď trávíme opravdu hodně času - jsem za to ráda, protože i se sourozenci, manželem a kamarády rádi hrajeme deskovky a vychovat si parťáka určitě neškodí :) 


Starý dobrý Ateliér v Lese a jejich novinka Doprava u nás teďka hodně frčí - klasické dobble zatím trénujeme, ale s hledacím kruhem a kartičkama hrajeme bitvu kdo najde dřív - prvních pár her jsme kluka samozřejmě nechali trošičku vyhrát, ujistili se že opravdu pozná všechno na obrázcích a teď už je to boj na život a na smrt :D 
Pexetrio záchranáři - samozřejmě nehrajeme jako pexetrio, zkoušíme jako pexeso nebo přiřazujeme - k jednomu obrázku ty dva zbývající - záchranáři, hasiči a doktoři u nás teď hodně frčí, hrajeme si denně na Požárníka Sama, a součástí této hry je i brožurka s krátkými informacemi o jednotlivých záchranných složkách.
Říkej a předváděj - soubor kartiček a říkanek, který jsme hodně využívali kolem 18m, Kryštůfek přiřazoval, cvičili jsme, protože k jednotlivým básničkám jsou i předepsané pohyby, takže to vlastně byla první hra kterou jsme hráli a jako taková byla super - několik básniček je navíc opravdu pěkných a říkáme si je pravidelně i bez otevření zbytku hry. Bohužel pokračování pro předškoláky mě zklamalo. Dostali jsme ho při poslední návštěvě u babičky, protože píšou věk 3-7 let. Nevím, ale průměrné dítě zvládne podle mě všechny varianty hry nejpozději ve 4 letech a dál ho to bavit nebude. Pokud tak tedy doporučuji používat klidně zároveň s verzí pro mladší, předškoláka si myslím že už by to spíš urazilo :P 
Pexeso pro uši - na internetu je spousta návodů jak si vyrobit vlastní verzi např z vajíček od kinder (spíš teda čím to plnit), taky jsem to původně měla v plánu, ale když jsem na bazaru natrefila na tuto hotovku v top stavu tak jsem si ušetřila dost práce :) Zkoušíme zatím hrát se třemi páry (dohromady myslím 8), a snažím se vždycky vybrat hodně rozdílné zvuky, i když to  možná spíš kvůli sobě, chlapeček je na to vnímavější než já :) 



Tyto dvě hry dostal Kryštůfek ke 2. narozeninám, obě dvě jsou od Haba koupené na Agátině světě. Hru s kočkou jsme mu představili jako první, protože přesně kolem těch narozenin měl problém a takovou stávku ohledně uklízení hraček, a zde je cílem uklidit hračky na správná místa. Grafika je hezká, navíc kočky jsou u nás oblíbené, akorát princip je velice jednoduchý a po několika partiích už vlastně nic nového nepřinese. Nebo alespoň jsem nepřišla na to jak ji ozvláštnit. Kryša po ní ale přesto několikrát za týden sáhne a neomylně nahází žetonky do správných přihrádek třeba i 3x zasebou, takže ji zatím nechávám k dispozici :)
Baustelle - Na stavbě - tak samozřejmě hra kde hlavním prvkem je náklaďák je sen každého kluka že :) to že z herních prvků se skutečně staví domeček je další plus, sice mechanismus hry už taky máme přesně zažitý, ale tady je alespoň prvek překvapení v tom, že žetony se rozdají pokaždé jinak. Navíc je potřeba trénovat teď já-teď ty, přičemž já se to vždycky snažím trochu zdržet a napnout :) Tahle hra je super a hrajeme ji téměř denně, většinou 2x někdy i víckrát za sebou, většinou na to navazuje že si Krýša doveze velký náklaďák plný klasických stavebních kostek a pokračuje ve stavění s nimi, což je taky super :) 

Hrajete s dětmi hry? Od jakého věku ? 

pondělí 19. října 2020

D.I.Y. Aktivity - Pích pích

 Ahoj kamarádi, 

dnes vám chci ukázat našeho nového kamaráda, kterého jsem jednou večer uplácala ze samotvrdnoucí hmoty :) 


Velká výhoda ježka je ta, že tím že sám od sebe vypadá jako hrouda, člověk nepotřebuje ani moc zručnosti a bude docela povedenej :D Potřebujeme jenom samotvrdnoucí hmotu a špejle nebo párátka na bodlinky.

Ježeček nám slouží jako trenér jemné motoriky, napíchnout se dá hromada věcí, zkoušeli jsme už šípky, kuličky z modelíny, listy. Knoflíky se osvědčily zatím nejvíc, takže máme už několik dní připraveno takhle na poličce. Ještě bych chtěla zkusit obměnit za dřevěné korálky, pokud se mi podaří je v mé tajné skrýši najít :D  

čtvrtek 15. října 2020

D.I.Y. Aktivity - Pouštění draka

 Ahoj kamarádi, 

dnes tu mám pro vás tip na jednu super rychlovku, kterou zvládne vyrobit opravdu každý za pár minut a snad přinese trochu zábavy a zároveň procvičí prstíky a jemnou motoriku :) 


Je to provlékadlo - s podzimní tématikou draka  (u nás se všichni draci jmenujou Mrak, podle Míčka Flíčka :P ) - dá se vymyslet milion tvarů a obměn, pro každé roční období a příprava je opravdu jednoduchá - nakreslíme požadovaný tvar, případně zalaminujeme ale není to ani nutné (při použití kartonu bude dost trvanlivé i bez laminace, ale náš malý princ mi jedinou použitelnou krabici rozsedl :P ), vyrazíme nebo propíchneme dírky a můžeme provlékat :) až se omrzí drak může to být třeba jablíčko, hruška, cokoliv dle aktuální záliby :) 
Takové aktivity mám já osobně nejraději - příprava na 5 minut a zabaví na dlouho :) aspoň u nás zatím má úspěch... 


neděle 11. října 2020

Patláme tvoříme

 Ahoj kamarádi :)

po delší tvořící pauze kdy jsme v létě radšji trávili čas venku a prcek ani moc o patlání nejevil zájem (kromě jedlých her které jsme vám ukazovali), jsme se v pošmourném počasí posledních pár dní opět vrhli na tvoření - tak důkladně že už máme od barev i sedačku a celou jednu stěnu :D Podzim je v tomhle pro mě super, barvy listí jsou přesně moje nejoblíbenější, začínáme pálit svíčky a schovávat se do svetrů :) 

Mám tady pro vás dneska souhrn nápadů, co všechno jsme stihli vyrobit a namalovat za posledních pár dní - prcek se do toho hodně ponořil a občas vydržel i půl hodiny což je mega úspěch a já jsem moc ráda že ho to baví a můj čas věnovaný přípravě tak není úplně marný :)

1. Muchomůrky - zaměřené hlavně na to, abychom spotřebovali poslední prstíkovou barvu která nám zbyla - bílá (ostatní jsme vypatlali dávno, prcek rozhodně barvičkami nešetří) - chtěla jsem aby si chlapeček potrénoval přesnost míření prstíkem, inspiraci jsem našla v obrázcích do-a-dot, u nás to moc nefrčí ale na zahraničních blozích a pinterestu se dá najít mraky inspirace na puntíkované obrázky :) výsledek vidíte vpravo, přesnost u nás zatím moc nefrčí :)


2. Ježek - opět zaměřený na přesnost, tentokrát v lepení - tam se nám to daří trochu líp, trénujeme už od jara na samolepkových sešitech :) 


3. Jablíčka - vlevo - z papíru na který jsme zkoušeli míchání barev žluté a červené jsem po zaschnutí vystříhala jablíčka a doplnili jsme je ježkovi, původní úmysl to nebyl. Vpravo nakreslený obrys jablíčka a vyplněný natrhaným krepovým papírem - na tomto prcka nejvíce bavilo trhání proužků papíru, s tím jsem počítala :) pak z něj začal dělat salát a vytahal všechno svoje jídelní nádobí, museli jsme s tátou sníst horu papírového salátu :P pak jsem mu dala lepidlo což ho baví, ale nebavilo ho jak se krepák lepí a trhá když je už od lepidla, takže to nevydržel a nedokončil - po zaschnutí ho více bavilo nalepené proužky otrhávat :D 


4. Strom - původní můj plán byl, že ho spolu vyplníme pěkně jednotlivými otisky prstíků jako listy, jenom jsem rychle hnědou barvou namalovala kmen a větve a zbytek jsem počítala že v průběhu pár dní spolu pěkně naťapkáme, ale prcek mě opět převezl :) nejdřív pár otisků hezky naťapkal, ale pak ho začalo bavit míchat barvy na paletě a rozpatlal je všude. Každopádně nakonec to vypadá dost pěkně co vytvořil, vystavili jsme si ho v kuchyni. Hlavně u toho vydržel opravdu dost dlouho, skoro půl hodiny - příprava netrvala skoro nic takže velký úspěch, Na jaře mám v plánu připravit nový kmen, se zelenými lístky květy atd :) 


A co děláte v těchhle pošmourných dnech vy ? :)

pátek 2. října 2020

Podzim podzim přichází

 Ahoj kamarádi :)

podzim už tady máme skoro týden, ale my s podzimními aktivitami a tvořením začínáme teprve teď. Inspirovalo mě k tomu hlavně typické podzimní počasí které k nám zavítalo :) 

Samolepkový sešit s lesními zvířátky, objevitelské karty od Mindok, miniknihy od Albi
připravené tvoření - muchomůrky kam bude obtiskovat prstík, neboť patlání u nás stále frčí
Nějaké hrabání v suchém listí už taky proběhlo :)

Tento týden tedy prckovi představím dvě nové miniknížky od kouzelného čtení Podzim a Zvířátka z lesa a mám nachystané aktivity, které na ně navazují. Jednou z nich je doplňování bílých teček na hlavičky muchomůrek, protože prstíkové barvy u nás stále hodně frčí. Dále pár aktivit od našeho oblíbeného Ateliéru v lese, tentokrát s tématikou lesních zvířat, protože ta se tak k podzimu podle mě hodí :) (Mají i přímo balíček podzimních aktivit, které jsou moc hezké, ale až od 3 let, takže si myslím že bychom je letos ještě plně nevyužili a koupím je za rok :) ) 

Od Atelieru v lese jsem vybrala něco málo - řazení podle velikosti, přiřazování stop podle předlohy, dvojdílkové puzzle, 
ještě máme stínové puzzle s lesními zvířaty, ty už prcek docela mrská jak je vozíme stále někam ssebou :)
Vybrané knihy pro tento týden - Rok v lese je krásný a pokaždé člověk objeví něco nového, 
Najdi moji rodinu - hledání mláďátek k rodičům, Kdopak tu běžel - stopy zvířat, sice jsou zobrazené ve sněhu ale neva :)

Venku máme v plánu pouštění draka, to až bude mít táta čas, já bych to zamotala než se vůbec dostane do vzduchu :D, dlabání dýní a návštěvu dýňové farmy a výpravu s odléváním stop zvířat (expediční batoh máme připravený už od jara a stále se na to nedostalo :D ).  Loni jsme měli ve vesnici i lampionový průvod který byl moc fajn, letos se myslím nekoná, ale chtěli bychom něco podobného udělat alespoň s pár kamarády, takže budeme ještě vyrábět lampion :)

Jinak mám celý seznam asi 10 podzimních věcí které bychom chtěli stihnout, většinou jsou to venkovní aktivity, ale protože na ně máme ještě dost času tak jsem je sem do seznamu pro tento týden nezahrnula :) 

Co máte v plánu na zahájení podzimu vy ? 


pondělí 28. září 2020

Já jsem muzikant

 Ahoj kamarádi,

jistě jste si už všimli, že hudba a "hudební výchova" je velkou součástí našich běžných dnů. Píšu to v uvozovkách, kdyby náhodou někomu nebylo jasno - fakt nesedíme a nebiflujeme se noty :D  Náš táta je muzikant a sběratel nástrojů, takže prcek má ve svém věku už relativně široké spektrum toho na co už hrál, nebo slyšel nebo si to aspoň osahal, ochutnal atd :D (saxofon, baskřídlovka, několik kytar, akordeon, ukulele všech velikostí, banjo, el.kytara, basová kytara, i na skutečnou basu brnkal - tu zaplaťpánbůh nemáme doma, tu má kamarád :), pak nějaké flétny, klarinet, klávesy, dijeridoo, kalimba... ) 

Nevím, jestli to má v genech, nebo je to prostě tím, že je odmalička tomu vystavený (byli jsme už i na několika koncertech a festivalech), ale má o hudbu velký zájem, rád poslouchá, v poslední době i zpívá a samozřejmě taky hraje, doprovází tátu nebo i sám si přes den vezme třeba bubínek a začne zpívat Tluče bubeníček :) nebo něco jiného co je zrovna jeho favorit :) Má docela velkou paměť a i když spoustu textů nedokáže samozřejmě vyslovit, je prostě poznat co zpívá a že i hezky drží rytmus atd :) Proto ho v tom samozřejmě všemožně podporujeme, ať koupí hudebních knížek, nebo teď naposledy babička koupí bicích k narozeninám :D 

Krýšova sbírka nástrojů: kalimba, foukací harmonika a  píšťalka z Flying Tiger (měli i rumbakoule, 
takže pokud nemáte doma nic, je to dost dobrý místo kde začít nakupovat, vše za 90-120 kč/ks)
Rumbakoule, ozvučná dřívka, rolničkový pásek - různé řemeslné trhy
Xylofon, triangl, bubínek - dvě různé sady nástrojů z Lidlu, druhou půlku máme u babičky, 
pak je tam ještě tamburína od Hape
Dešťová hůl a štěrchátko (kovové vajíčko plné štěrku ) - D.I.Y.

Další co nám v našem muzikohraní pomáhá, je Kouzelné čtení - máme Zpívánky 1 a 2 a pexeso Hudební nástroje - to už jsem tady myslím sdílela dříve a že díky němu kluk v roce a půl poznal přes 20 nástrojů, a to i podle zvuku, a byla to vlastně první zábava u které soustředěně vydržel třeba i 15-20 minut...

Zpívejte s námi - krásná grafická knížka s CD, nazpíváno Kuhnovým dětským sborem
- u některých písniček jsem objevila sloky které jsem v životě neslyšela takže edukativní i pro rodiče :)
Zpívánky a hudební nástroje od Albi jsou naši věrní společníci už několik měsíců

Hudební nástroje jsou pro mě jediná akceptovatelná zvuková hračka, která mě nenutí si trhat vlasy z hlavy sotva to slyším :) a i když se občas známí ptají jak můžu v tom kraválu fungovat, je to pro mě mnohem přijatelnější než aby si děti hrály na pozadí televize. Navíc jsem moc ráda když si Kryška sám od sebe přes den nástroj vezme a když nemám rozdělanou žádnou urgentní práci, vždycky se k němu přidám a zpíváme nebo hrajeme spolu (i když mě byste slyšet zpívat nechtěli :D ) 

Co vaše děti a vztah k hudbě? Hrajou nebo Vám jen hrajou na nervy ? :D

čtvrtek 24. září 2020

Baby English: Wheels on the bus

 Ahoj kamarádi,

už třetí týden s prckem zkouším nenásilně výuku angličtiny. Vzhledem k tomu, že jsme měli hodně návštěv, bylo krásné počasí, minulý víkend oslava narozenin, tatínek na home office (= narušení pozornosti level milion) tak se tomu nevěnujeme tak jak jsem měla v plánu, ale všeho do času :)

Zatím jsme tedy začali tím, že pohádky které mi přijdou jako blbost v televizi nebo na mobilu pouštím jenom v angličtině - prcek si oblíbil Heroes of the city, což je o autíčkách a blbější než toto je už jenom králík Bing :D i tak se stále snažím televizi limitovat, ale přesto to obden běží bleeee. 

Úplně první, co si prcek oblíbil už na dovči byla písnička Wheels on the bus, která se dá libovolně obměňovat, vymýšlet zvuky a co všechno se v autobuse děje, a kterou teď zpíváme i několikrát denně, a už si i sám řekně že chce jako další slyšet třeba Baby :) Když chce pustit třeba toho Binga, tak mu řeknu Yes, but only in English a on mi odpoví Yes mami :D 

Minulý týden jsem přidala dvě říkanky o dinosaurech, ale tím jak s námi byl pořád táta nebo pak o víkendu babičky, tak mám pocit že je ani moc nevnímal a vrátím se k nim jindy. 

Tento týden jsme přidali Old McDonald had a farm a Krýša sám si našel nějakým způsobem na youtube barevné traktory, kde se traktory namáčí do barev a barvy se předříkávají. Pamatuje si white a pink za těch pár dní co na to kouká :P 


Máte tip na hezké dětské písničky (ideálně bez videa) v angličtině ? 


pondělí 21. září 2020

U nás na farmě

 Ahoj kamarádi, 

právě nám skončil týden s dinosaury, a protože měl docela úspěch, rozhodla jsem se pokračovat dalším tématem - Kryška dostal na oslavě k narozeninám mimo jiné i pár malých traktůrků, takže téma tohoto týdne je farma :) aktivit jsem nenachystala moc, jednak jsem se rozhodla na poslední chvíli když včera odpoledne šel s traktorem i do divadýlka :) a celkově ho teď až tolik nebaví, spíše knížky a volná hra, plus zvířecí karty od Ateliér v Lese které jsou oblíbené už pár měsíců, bereme si je i na cesty a zároveň je použijeme i k anglické písničce Old McDonald had a farm, jako spojení s tím co už zná :) 

Velká rozkládací knížka Zvířátka na statku - dává se na zem, je tam spousta obrázků a krátké texty. 
Knížka Farma s vylupovacími kartonovými modely zvířátek je u nás také oblíbená. 
Krtek na zahrádce a karty od Ateliér v lese. Traktůrek od Villac - navlékání má prcek dávno zmáknuté, 
teď spíše používá zvířátka jako řidiče do jiných aut nebo si s nimi povídá a tak :) 
Kuřátko a obilí je u nás oblíbené už dobře půl roku, už mi ho prcek i sám recituje, vpravo dole na obrázku 
dva maličké traktory a balíkovačka které s námi byly i v divadle :) Krmení zvířátek - přiřazování na kolečko.
Moje mamka se divila které zvíře z farmy jí banány, tak je to prosimvás seno :D

Jediná aktivita kterou jsem cíleně připravila je krmení zvířátek - kolečko, na které přiřazuje co kdo jí. Zvířátka od Deagostini celkově budou tento týden zřejmě hrát velkou roli :) 

Mám v plánu i senzorickou aktivitu, závody traktorů v bahně, použiji stejnou hmotu jako na jaře při koupání prasátek :) 

Pokud počasí vydrží stejně krásné jako dosud, mám v plánu i výlet do nedalekého zooparku Merlin, abychom se se zvířátky z farmy mohli i pomazlit, a snad budeme mít štěstí a potkáme i nějaký traktor :)

Co tento týden máte v plánu vy ?

čtvrtek 17. září 2020

D.I.Y. Hudební nástroje - Dešťová hůl

 Ahoj kamarádi,

dnes tady mám pro Vás návod na rychlou a levnou hračku/ hudební nástroj :) Určitě jste už někdy nějaký zvukový nástroj vyráběli - my jako děti do hudebky jsme každý rok museli přinést doma vyrobený hudební nástroj - samozřejmě to většinou jistily vnitřky z Kinder vajíček naplněné rýží :D Kryštůfek má zvukové hračky a nástroje hodně rád, sám si umí vzít a muzicírovat, snaží se recitovat básničky nebo zpívat :) 

Dešťová hůl je taková legrace po které jsem dlouho pokukovala, ale přišlo mi že hrkátek a štěrchátek máme už dost na to, abych za ni dávala několik set korun... Když ale Kryštůfek při pomáhání tátovi začal zatloukat hřebíčky do tubusu od nějaké folie, vzpomněla jsem si že jsem kdysi kdesi viděla právě takový návod na výrobu dešťové hole :) Abych to nemusela složitě dohledávat, rozhodla jsem se to prostě zkusit. 

Potřebujeme: papírový tubus libovolné délky (bohatě stačí od papírových utěrek, alobalu), hřebíčky v délce podle průměru tubusu ( aby při zatlučení nevylezly skrz), kus kartonu, tavnou pistoli, libovolný materiál na dekoraci, náplň - drobné těstoviny, rýže, cizrna, fazole, kovové kuličky např. z ložisek, cokoliv drobného a sypkého

Využila jsem babičku aby držela tubus a hřebíčky (přece si nenechám otlouct svoje prsty :D ) 
Prcek rád tluče kladívkem a docela mu to i jde, kladívko máme skutečné, v nejmenší 
velikosti jaké bylo dostupné u nás v železářství - zkoušíme to s ním už od jara  a prcek 
sobě žádný úraz zatím nepřivodil, spíše nám nebožákům co mu držíme ty hřebíčky :)

Hřebíčky natlučeme hustě po celé délce tubusu, z kartonu si vystříhneme 2 kolečka na zalepení konců tubusu. Zalepíme jeden konec, nasypeme hrací náplň - zjistili jsme, že čím menší je náplň, tím spíš se zvuk hole blíží zvuku deště, ale každá hůl bude samozřejmě znít úplně jinak :) po nasypání zalepíme druhý konec a můžeme dekorovat 

neděle 13. září 2020

Dino láska II.

 Ahoj kamarádi,

mám tady seznam aktivit, které jsem mrňousovi připravila do dinosauřího týdne. Většina se dá obměnit a použít s jinými zvířátky (i když třeba vykopávky s pejskama by mi asi přišly trochu morbidní...) 

Dinopark na střeše pražského nákupáku Harfa měl veliký úspěch :)

1. Dino rentgen - přiřazování obrázku ke kostře - krásné obrázky, aktivita stažená zdarma zde

2. Přiřazování stop - ze samotvrdnoucí hmoty jsem si vykrájela kolečka a do nich obtiskla stopy dinoušů 

3. Vykopávky - Ze sádry jsem odlila dinouše, jako formu jsem použila obal ve kterém jsme koupili figurky (suvenýr z dinoparku :P ) - nejsou úplně přesné, ale myslím že zábavné to bude... Zahrabu je podle počasí buď venku do písku, případně pokud bude ošklivo tak do tácu s luštěninami a rýží a nechám paleontologa pracovat :) 


4. Dino puzzle - třívrstvé puzzle (koupené na bazaru takže výrobce nevím)

5. Flipbook - spojování předků a zadků :) staženo ZDE


středa 9. září 2020

Recyklace aktivit

 Ahoj kamarádi,

kupujete dětem časopisy a knihy aktivit? Že to ale leze do peněz co :D Obzvlášť když si je oblíbí. U nás samolepkové sešity hodně frčí. Náš předplacený Kutílek měl letní pauzu, takže jsme se zaměřili na jiné, a za pár deštivých dní jsme je skoro všechny vyplnili. Teda hlavně vylepili samolepky :P

A tady se dostávám k dnešnímu tipu - je škoda sešit, na který je třeba trošku brzy a dítě ho zcela nevyplní jenom tak zahodit. Já jsem si dříve sešit prošla předtím, než jsem ho dala k dispozici mrňousovi, aktivity které mi přišly ještě složité anebo hodne zajímavé jsem okopírovala (třeba 3-4x, pro případné dětské návštěvníky :P ) a pak mu ho teprve dala do spárů :D Vzhledem k tomu, že černobílé kopie kamarády ani Krýšu nezaujaly,dělám to teď tak, že naopak počkám, prcek se většinou vrhne na samolepky a omalovánky, ale třeba aktivity na spojování a základy grafomotoriky zatím nevyhledává - občas mu ukážu jak spojit tečky nebo podobně, ale prostě je na to zatím brzo. Takže pokud po likvidaci časopisu zůstane některá aktivita nepočmáraná, prostě ji vystříhnu, podlepím jednobarevným papírem aby nerušila druhá strana a hodím do laminovačky :) Až přijde čas, dám mu k nim fixu která se používá na whiteboard a hadřík a může si zkoušet a čmárat donekonečna. 

Jak zajišťujete maximální využití časopisů? Nebo neřešíte? :)

neděle 6. září 2020

Dino láska I.

 Ahoj kamarádi,

máte doma milovníka dinosaurů? My jo, chlapeček si je hodně oblíbil, už jsme byli i v dinoparku odkud jsme ho nemohli dostat. Dokonce už si párkrát vzpomněl, když jsem řekla že jdeme na výlet tak se ptal jestli na dinosaury :D 

Malý paleontolog se svou trofejí :)

V reakci na to jsme se rozhodli změnit dekorace do pokojíčku, který je ve výstavbě a který bude hlavním dárkem k nadcházejícím 2. narozeninám :) - měl mít styl Gerda-příběh velryby, s plakáty z knihy, poděděnou lampičkou ve tvaru lodě a pár dalšími námořními detaily, nic přehnaného. Ale jeho současný zájem (a částečně také fakt, že IKEA má novou dinosauří kolekci ze které náš táta chce věci pro sebe :D ) rozhodly nakonec o dinosaurech - opět nic přehnaného, jen pár doplňků, které se v případě ztráty zájmu dají rychle a levně obměnit. A v rámci příprav na oslavu jsem se rozhodla, připravit prckovi týden plný dino tématických aktivit, který vyvrcholí oslavou a předáním pokojíčku :) 

Aktivity shrnu do 1 možná 2 příspěvků, podle toho jak se rozkecám o jejich přípravě :D 

Každopádně v našem dino týdnu nebudou chybět vodní omalovánky a tato krásná a u nás oblíbená knížka od Svojtky :)

pátek 4. září 2020

Knížka pro maminku: Objevování dítěte

Ahoj kamarádi,
dnes tady mám pro Vás opět tip na čtení pro maminku :) jedná se o knihu Objevování dítěte od Marie Montessori.

Kniha je opět trochu více vědecká, jedná se o popis výukové metody montessori. Ale nic co by laik nedokázal přečíst. Dá se říct, že to čemu Absorbující mysl položila teoretický základ, to je v Objevování dítěte uvedeno do praxe. Je zde popis pomůcek, praktických činností atd. Pro toho, kdo se zajímá o montessori pedagogiku opravdu do hlouby je to určitě povinná četba :)


 

pondělí 31. srpna 2020

150 let Marie Montessori

Ahoj kamarádi,

nevím jestli víte, ale dnes je výročí 150 let od narození Dr. Marie Montessori. Asi víte o koho se jedná, když se o montessori pedagogiku zajímáte :) Ale aspoň ve zkratce pár  informací...

Maria Montessori byla hodně pokroková, narodila se do doby která ženám celkově moc nepřála, natož vzdělaným. Díky podpoře rodičů se stala první studentkou lékařské fakulty, kde se musela denně potýkat s předsudky ze stran spolužáků i profesorů. Přesto studium úspěšně dokončila a nakonec ještě vystudovala filozofii a psychologii. S dětmi pracovala nejdříve na psychiatrické klinice, kde potkala i svou lásku a otce svého dítěte Giuseppe Montesana. Bohužel doba a intriky Montesanovy rodiny ji donutily si vybrat - dítě nebo práce. V dnešní době naprosto nepředstavitelné, a v různé literatuře jsem se setkala s tím, že toto rozhodnutí spousta lidí odsuzuje a tím i celou osobnost MM. Bylo to hodně zamotané, Maria dala přednost svému výzkumu, ale syna neopustila, dojížděla za ním jako ''teta'' a později, když už byl dospělý na studiích mu pravdu i přes nelibost Montesanů prozradila. Později spolu pracovali a Mario pokračoval v šíření jejího učení až do své smrti v roce 1982.

MM většinu svého učení vyvinula v době, kdy pracovala s mentálně zaostalými dětmi na psychiatrické klinice. Vyráběla pro ně pomůcky, některé sama, jiné si nechala zhotovit od místních truhlářů. S jejich pomocí a s pomocí smyslového učení a praktických činností v prostředí přizpůsobeném dětem dokázala, že i tyto zaostalé děti dokázaly složit závěrečné zkoušky pro základní školy a dokonce byly úspěšnější než děti zdravé! Při práci ve své první škole Casa Dei Bambini (Dům dětí), kde pro změnu byly děti zdravé ale ze sociálně slabých vrstev, zjistila, že své metody může uplatnit na každé dítě. Až postupně se ale její učení rozšířilo a i bohatá vrstva a aristokracie si vyžádaly otevření Montessori školy pro své děti. 

MM je osobnost, která světovému vzdělání mnoho přinesla i za cenu osobních obětí. Inspiraci u ní může najít každý, není potřeba drahé pomůcky nebo složitě vyráběný nábytek. MM chtěla aby její učení bylo pro všechny děti. I když ceny kurzů a některých pomůcek jsou závratné - zajímalo by mě jak by se na to tvářila :) Stačí jen trocha kreativity ze strany rodiče - průvodce dítěte. I když se jako my na 100% neřídíte principy a dogmaty učení montessori, je v něm spousta inspirace pro každého. 

Přeji do nebe paní Montessori, aby její učení inspirovalo ještě alespoň dalších 150 let :) 

P.S. Kdo by se chtěl na život MM podívat zase z jiného úhlu, doporučuji italský dvoudílný film Maria Montessori z roku 2006.


sobota 29. srpna 2020

D.I.Y. Aktivity - Počítáme

 Ahoj kamarádi,

nevěřila bych, kdyby mi to někdo řekl, ale Kryštůfek se naučil počítat. Do 11! Asi z toho zatím nemá smysl a jenom to mechanicky opakuje ale stejně mi to vyrazilo dech! V necelých 2 letech by mě to opravdu nenapadlo. Myslím že se je naučil když mu je odpočítáváme my - když je čas ukončit nějakou aktivitu - např v koupelně když teče voda ze sprchy aby se neplýtvalo, nebo chci vypnout televizi, jít se oblékat když on ještě nechce... tak řeknu dobře, ještě máš čas než napočítám do 20, až uslyšíš DVACET tak končíme. Nějak mu to asi uvízlo v hlavě :)

Každopádně to posledních pár dnů pořád opakuje, jezdí si s autíčkama a u toho si brumlá čísla, čůrá do nočníku a brumlá si čísla :) ten den kdy s tím se navíc na Instagramu objevil příspěvěk mojí oblíbenkyně, kde sdílela nové aktivity pro synka (ZDE) a všechno do sebe zapadlo jako papír do laminovačky (haha :D) 

Výroba je více než jednoduchá, potřebujeme tvrdý papír, příp. laminovačku a nějaký materiál, který se dá dobře počítat - použila jsem dřevěné kostičky 15x15 mm, koupila jsem ZDE ( viděla jsem podobné aktivity s Duplo kostkami, obyč dřevěnými větší velikosti, případně se dají použít kamínky, skleněné kuličky - jen je důležité aby jednotlivé kusy nebyly výrazně odlišné aby to nepletlo - pokud použiju Duplo, vyberu všechny kostky pro začátek od jedné barvy atd.) Jednoduše jsem si připravila kartičky  z tvrdého papíru tak aby se mi tam daný počet kostek vešel, vystříhla a obkreslila jsem kostky kam se mají skládat.

V první fázi prckovi dám kartičky max do 3, spíš uvidím jestli ne jenom 1 a 2 aby opravdu pochopil ten smysl, postupně se dá přidat kdykoliv. 

Jsem zvědavá jak dlouho mu láska k číslům vydrží. Mě opustila tuším někdy kolem prvních zlomků :D

čtvrtek 27. srpna 2020

Moje šikulka!

 Ahoj kamarádi,

možná už víte, že jedním ze základních principů Montessori pedagogiky je fakt, že dítě nemá být superlativně chváleno jako například: `Kryštůfek je nejšikovnější na světě`, ale spíš se má zhodnotit realistickým popsáním situace, tedy místo: `Kryštůfek nakreslil krásné jablíčko` použít `Kryštůfek nakreslil jablíčko`. Ještě lepší je se předtím, než zhodnotíme že je to jablko, zeptat  dítěte co tedy podle sebe nakreslilo a pak zopakovat jeho odpověď. Samozřejmě se to dá říct s nadšením v hlase, mírně zatleskat, ale hlavní myšlenka je taková, že pochvala od okolí nemá být motivací k vykonávání dané činnosti.

Můj malý pomocníček šikula :)

Nevím jak Vám, ale mě tedy přijde tento styl pochval takový chladný a strohý. Možná jako zasloužilá matka už budu rezistentní, ale Kryštůfek je můj prvorozený a já mám obrovskou radost z každého jeho úspěchu, nového slova atd. A dávám mu to najevo samozřejmě - jeden z důvodů proč opravdu nikdy nemůžeme být 100% montessoriáni, protože tohle asi odblokovat nedokážu, není to moje povaha :) Doufám, že ty věci kterými mě těší nedělá jenom proto abych mu tleskala a říkala jak je šikovný, většinou stejně když ho aktivita nebaví tak prostě odejde (většinou středem přes danou pomůcku aby dal jasně najevo svůj názor :P ) nezávisle na tom jestli ho za splnění pochválím nebo ne. 

Jak to máte s pochvalami dětí Vy? Prožíváte úspěchy, nebo se dokážete oprostit a objektivně zhodnotit ? 

pondělí 24. srpna 2020

Baby English

 Ahoj kamarádi,

dneska tu mám takové zamyšlení ohledně dětí a výuky angličtiny (možná obecně cizích jazyků, ale nás se prozatím týká ta angličtina nejvíc).

Na výuku cizího jazyka u dětí panují rozdílné názory - už jsem se setkala s tím že, nemám kluka učit anglicky když neumí pořádně česky, že ho nemám učit anglické zastřené R když neumí české ostré, že je naopak dobré děti učít ale vybrat k tomu nějaký program typu Helen Doron, kde vědí co dělají atd. No jako se vším, co se týká dětí a výchovy je milion názorů a způsobů jak to dělat, a stejně jako vždycky se najde někdo kdo si bude myslet že to dělám špatně :D snad to nějak přežiju... 

Takže jak to bude u nás? Helen Doron jsem zavrhla hned poté, co jsem se při telefonické konzultaci dozvěděla že cenu mi sdělí pouze na ukázkové hodině, vůbec celé to bylo takové tajemné a sektářské, pak jsem se po gůglení dozvěděla že ceny se pohybují od 400 do 800 za lekci, záleží kde a dělají se tam písničky, říkanky, hraje se - no to můžeme dělat i doma, a hlavně - instruktoři sice projdou nějakým vstupním kurzem, ale upřímně, já si se svojí angličtinou věřím na tolik, že si myslím že jich spoustu strčím do kapsy :) možná budou mít navrch v metodice, to je jediné v čem trochu tápu a trošku nevím kde začít. Uvítám v tomto ohledu jakékoli rady. Hledám na pinterestu a gůglím, ale spousta aktivit a plánů, které jsem našla jsou zaměřené na děti, pro které je angličtina prvním jazykem. Takže si je pro svoje účely musím stejně trošku pouupravit. 

Mám tedy plán - tématické týdny, kdy si najdu vždy na dané téma několik básniček nebo písniček, které doplním aktivitami, slovní zásobou atd. Neočekávám samozřejmě že kluk bude za rok plynule mluvit anglicky, spíš si od toho slibuji, že si zvykne na pravidelnou výuku nebo organizovanou hru - prostě na něj denně ve stejnou dobu začnu mluvit anglicky děj se co děj, a hodinu to vydržím :) Chci začít pěkně od září, takže už pomalu dávám do kupy písničky a aktivity k nim, samozřejmě je sem pak také nasdílím.

Jsou teorie a výzkumy na to, že děti vnímají nejvíce do 6 let, dále jsou takové, které říkají že nejdůležitější je pro vývoj prvních 1000 dní života, tedy necelé 3 roky, kdy mozek absorbuje nejvíc, tvoří se veškeré závity a centra pozornosti, učení i paměti, proč ho tedy nerozvíjet že ? Obzvlášť, když ten časa znalosti mám, a taky mám šikovné a velmi bystré dítě, které už teď mluví v rozvitých větách, je zvídavé a rozumí všemu co po něm chci. Navíc mám pocit že má rozvinutý hudební sluch (po mě určitě ne :D) a tímpádem i z tohoto hlediska to bude jenom přínosné. Možná že ne u všech dětí se vyplatí začít takhle brzo, ale u nás mám pocit že jo!

Jaký máte názor na výuku jazyků u takhle malých dětí (2 roky)? Zbláznila jsem se? Nebo mi poradíte jak na to?

pátek 21. srpna 2020

Výtvarka: Ťapi ťap

Ahoj kamarádi,
dnes tady mám tip na jednu legraci, ale bacha, bude z toho nepořádek :D 


Potřebujeme: karton, pěnovou výplň jako se dává do balíků, polystyren, nebo něco podobného z čeho se dá vyřezávat, ponožky, tavnou pistoli, barvy, nekonečnou trpělivost při úklidu

Z pěnové hmoty, polystyrenu, mechové gumy nebo podobného materiálu vystříhneme tlapky s prstíkama, nalepíme na kartonové podložky. Z druhé strany kartonu přilepíme ponožky. Na papír, plátno nebo jiný podklad připravíme barvy a hop do nich :) 

Po prvním vyzkoušení, kdy jsme Kryšku museli držet za ruce aby z ťapek neměl brusle jsem se rozhodla přidat na spodní část tlapek protiskluz - udělala jsem ho z pufové barvy na textil, stejně dobře bude fungovat i pár kapek horkého lepidla nebo protiskluzové samolepky. Aktivita se dá suprově obměňovat, podle toho kolik páru vyřazených ponožek doma třeba zrovna máte, podle toho jaká zvířátka si děti zrovna oblíbí a podobně. Nejblbější je ten úklid, takže pokud je možnost vzít ven tak určitě doporučuju :) 

P.S. taky se u vás každá aktivita s barvou zvrhne v indiánské malování obličejů ? :D 

pondělí 17. srpna 2020

Knížka pro maminku: 100 vzdělávacích Montessori aktivit

Ahoj kamarádi, 
dnes tu mám tip na další pěknou knížku pro maminku, ve které najdete spoustu tipů na aktivity jak z praktického života, tak pro rozvoj jazyka, barvocitu atd. Jmenuje se 100 vzdělávacích Montessori aktivit a napsala ji Eve Hermann. Je to trochu obsáhlejší Montessori pro nechápavé, má celostránkové fotky a návody na aktivity od 18 měsíců. Obsahuje nejen činnosti z praktického života, ale i hry na poznávání barev, rozvoj ruky a řeči, což jsou důležité aspekty Montessori pedagogiky.



Co se týká herních aktivit, tak hodně podobné jsou i v knížce Mámou Hravě, kterou tedy nemám, ale měla jsem možnost do ní nahlédnout u kamarádky. Vzhledem k tomu že spoustu aktivit vyhledávám na Pinterestu, Instagramu nebo je vymýšlím a pak zjistím že už to někdo vymyslel :P, přišlo mi že ji pro sebe nepotřebuji a tak se tady ani neobjeví, ale pokud sháníte jen tipy na hry bez praktického života, tak ji určitě doporučuji! 

sobota 15. srpna 2020

Kufřík plný zábavy

 Ahoj kamarádi, 

dnes vám ukážu, co mám připraveno pro prcka na naši zatím nejdelší cestu autem. Snad nám to všem pomůže ve zdraví přežít 12h do Chorvatska :) Běžně jezdíme 3-4h k rodičům na Moravu, docela často i sami, takže já řídím a nemůžu ho bavit, ale většinou plánuji cestu tak, aby spal takže vyrážíme po obědě a třeba 2h z cesty spí. Po probuzení na něj většinou chvíli mluvím, podám pití, upozorním na něco okolo cesty atd, takže třeba půl hodinky až hodinku se dokáže zabavit jenom tím že si povídáme. Pak podle situace na silnici buď na chvíli zastavujeme na protažení, nebo pokud jde cesta dobře tak dám svačinku v autě, třeba jablko, křupky, gumové medvídky, něco co se dá po jednom podávat a krmit dýl :) a pak už jsme většinou na místě nebo ho zase chvilku ukecám aby byl v klidu že už tam budem :)

Ale 12h v autě je jiný oříšek! Máme v plánu sice vyrazit na noc, ale protože vůbec nevíme co nás čeká, jestli prcek v autě bude spát atd, tak jsem zabalila zábavku která snad vydrží bavit :P 


Kufřík máme z Lidl shopu, prcek jako malý cestovatel ho dostal na Vánoce :) vozíme v něm hračky a aktivity vždycky když jedeme mimo domov a super je že se na něm dá i jezdit jako na odrážedle, je k němu i popruh za který se to dá táhnout a dě'tátko může klidně sedět a odpočívat zatímco vy ho táhnete ( tp jsme viděli v Londýně na letišti a proto jsme to taky kupovali :) ) 

Obsah kufříku: samolepkový sešit Malého zajíčka - tento konkrétní už máme podruhé, měl velký úspěch i u tatínka :), aktivity od Ateliér v Lese - obrázky mořských živočichů a dvojsložkové puzzle moře, velké velryby, chobotnice, a malá mořská zvířátka v plastové kouli, kniha Peep inside the sea od Usborne, omalovánky Water WOW s vodním perem, mazací tabulka s fixem a houbickou (KiK), doma ušitá silnice kterou jste již viděli, pouzdro s fixami. Na dně ještě máme několik čistých papírů, a musím přidat Albi tužku která se zrovna nabíjela :) tu ale chci nějak schovat a použít až jako triumf, jako takovou poslední záchranu v případě nouze :) a když bude úplně úplně nejhůř, máme v tabletu pár pohádek, a pokud to nespasí pohádky tak už nic :P

Samozřejmě s sebou vezeme i knížky, docela dost knížek :) pohádky před spaním, básničky i nějaká leporela na samostatné prohlížení, ale ty jsem nefotila neboť je jich tolik že jsou zvlášť v tašce :D 

Až se vrátíme, dám vědět co fungovalo, co zabavilo a co ne :) 


úterý 11. srpna 2020

V kuchyni: Nádobí pro malé ručičky

Ahoj kamarádi,
už víte že s prckem často vaříme společně - od té doby co stojí byl se mnou v učící věži (později na schůdkách protože pan ramenatý do věže neuměl vylézt :D) a koukal aby mu něco neuteklo,  všecko musí ochutnat, osahat, rozlít :) Dost často ho nechávám míchat, většinou těsto kde až tak nic nehrozí, ale když je soustředěný a pozorný tak klidně i polévku nebo něco horkého na plotně. Prckovi zanedlouho budou dva roky, takže mu začnu pomalu připravovat recepty a postupy na samostatné vaření nebo chystání třeba čaje, svačiny atd. Postupně je sem taky budu přidávat, tak jak je budeme zkoušet. Mezitím vám ukážu jaké vybavení a nádobí pro prcka mám aby se mu dobře pracovalo :)


Nástroje ve stojánku jsou od značky Melissa&Doug, jsou z nerezu takže je strkám i do myčky, máme je cca 2 měsíce a zatím jim nic není :) Dřevěné prkénko s válečkem a paličkou je z řemeslných trhů, akorát pro malé ručičky :) Malá naběračka a vařečka - vzali jsme od babičky. Malé struhadlo a cedník a bílý podnos - vše z Orionu. Doporučuji zajít spíše do vesnických domácích potřeb, nebo do Orionu který je spojený třeba s drogerií, takový ten starý typ prodejny - v nových mají věci z katalogu, ale tyto malé věci jsou často vyprodané nebo třeba malá struhadla mají jenom plastové atd. Můj úplně nejoblíbenejší je Orion/ drogerie v Unhošti :D tam to mají všechno. 
Příště už dodám nějaký ten receptík/ postup tak aby dítě zvládlo všechno samo :)


neděle 9. srpna 2020

D.I.Y. Aktivity - Krmení zvířátek

Ahoj kamarádi, 
dnes pro vás mám tip na snadnou hru u které se pobavíte vy i děti - a pokud jste na tom s kreslením tak jako já bohatě se pobaví i tatínek - čtěte níže proč :P


Příprava je velice jednoduchá - začneme tím, že vybereme zvířátka, která chceme krmit. Já jsem si nejdříve napsala co které zvířátko jí a pak jsem kruh podle toho rozdělila aby se mi tam zvířátka vešla. Byla jsem ještě limitovaná velikostí, protože jsem kvůli trvanlivosti kruh zalaminovala (mám jen formát A4), ale to není nutné. 
No a čím že se tatínek tak pobavil ? Dala jsem prckovi do krabičky pouze zvířátka která měl přiřazovat aby se nepletl ostatními, no a tatínka zaujalo že které farmářské zvířátko papá banány :D samozřejmě je to umělecké znázornění sena :) 
Pokud budete zkoušet, přeju pevnou ruku při kreslení a tatínka s větší fantazií než má ten náš lump :P 

čtvrtek 6. srpna 2020

Sensory play: Tropický ostrov

Ahoj kamarádi :)
dnes tady mám tip na senzorickou hru/ svačinu (to se nám minule osvědčilo - jedlá hra zabaví nejdýl :P ) která nejen krásně vypadá ale i chutná - zdravé to úplně není, ale čas od času se to snese :)


Potřebujeme: tác se zvýšeným okrajem, misku, figurky mořských živočichů, puding, želatinu, potravinářské barvivo - žlutá a modrá, tapioka

Puding uvaříme podle návodu (já jsem volila ananasový aby byl žlutý jako pláž a stejně jsem nakonec trošku dobarvila :) a nalejeme do misky která má hezký tvar  jako pustý ostrov. Tapioku se žlutým barvivem (nešetříme :) ) ponoříme do vody a necháme odstát. Mezitím nám vytuhne puding, tak ho vyklopíme na tác, posypeme tapiokovým písečkem a jdeme míchat želatinu :) použila jsem dvě balení, myslím že by stačilo i jedno - samozřejmě záleží jak velký použijete tác... Obarvíme modrou barvičkou, ještě jsem ochutila štávou z 1 citronu aby to bylo pořádně tropické :) A pak už jen lijeme želatinku a rozmísťujeme živočichy :) Poté necháme ztuhnout v ledničce, na naší želatině psali 2 hodiny. 

Každé takové patlání dávám prckovi raději ven, no na polední spánek jsem to zapomněla uklidit a sluníčko nnám to pěkně roztopilo a udělalo sliz :D prcek se k němu ještě několikrát vrátil a myslím že konzistence slizu měla nakonec větší úspěch než původní setup :) 

Tak co, vyrobíte si vlastní želé moře ? :) 

pondělí 3. srpna 2020

Knížka pro maminku: Absorbující mysl

Ahoj kamarádi, 
dnes tu mám opět tip na knížku pro maminku, tentokrát trochu z jiného soudku než minule :) Zatímco Montessori pro nechápavé je jednoduchá příručka jak začít se svým miminkem metodu montessori aplikovat, Absorbující mysl je samotný základní kámen na kterém celá metoda stojí. Je to původní dílo Marie Montessori, napsané v roce 1949 a asi nebude pro každého. Už podle názvů jednotlivých kapitol je jasné, že je to spíše věděcká publikace. 


I přesto, že původně byla napsaná před více než 80 lety, pořád je podle mě aktuální, propaguje celistvý přístup k dítěti a hlavně říká, že mysl dítěte se chce učit, chce jako houba nasávat všechno co kolem sebe vidí, slyší, cítí a tím se stále něco nového učit - pokud dítě nemá podněty, nemůže se rozvíjet. Toto je myslím základní věta, která by se měla tesat do kamene a né jen pro příznivce montessori, ale pro všechny rodiče dětí :) I když vy kdo to tady čtete, to už určitě dávno víte :) 

Knížka pro maminku: Montessori batole

Ahoj kamarádi, 
dnes tady mám tip na úžasnou knížku, která se mi dostala do ruky teprve nedávno. Montessori Batole napsala Simone Davies, která je sama už více než 15 let lektorkou Montessori, bloguje na stránce The Montessori Notebook, kde sdílí své zkušenosti z praxe, tipy na aktivity, nebo si můžete zaplatit její online kurzy :) 


Knížka je krásná, obsáhlá, se spoustou tipů na praktické aktivity, rozvoj řeči, estetické výchovy a citlivého přístupu k dětem. Navíc propaguje, že člověk nemusí mít hromady drahého vybavení a pomůcek, ale spoustu věcí už se možná doma najde, důležitý je jednoduchý základ a nepřehlcené prostředí (ach jak já se teším až budeme mít dokončené patro a budu moct toto u nás uvést do praxe - přesto že si myslím že nemáme až tolik hraček, stále mám pocit že se prcek nedokáže tolik soustředit a neustále se rozptyluje tím vším co okolo sebe má - v pokojíčku konečně bude prostor pro větší přehlednost a vzdušnost a snad i soustředěnější práci :) )

Ještě jsem tuhletu knížku celou nepročetla, ale už teď můžu říct, že pokud si chcete pořídit jednu jedinou knihu o Montessori pedagogice, ať je to tahle ! 

pátek 31. července 2020

Hudební knihy

Ahoj kamarádi,
dneska vám ukážu knížky, bez kterých by náš život nebyl kompletní :D už několik měsíců u nás frčí téměř denně, občas je musím v zájmu zachování duševního zdraví schovat mimo dohled a dosah - jedná se o hudební knížky, milované i zatracované :) Musím říct, že naprosto nesnáším hračky, které vydávají zvuky - každý kdo nám někdy nějakou věnoval se může těšit na pomstu až bude mít vlastní děti (teto Alenko koukám na tebe :D) Ale ty knížky z nějakého důvodu dostaly milost... 


Všechny knihy na obrázku výše jsou do nakladatelství Axioma. Od doby co jsme tyhle kupovali vydali ještě několik dalších zvukových knížek a teď dokonce nově knížky zvukové+hmatové - na ty si brousím zuby až bude čas na mimi č. 2 :)
Packové jsou klasické knihy s měkkými křídovými stránkami - rock se odehrává v Londýně a jazz v New Orleans, jsou tam zvířátka a reálné nahrávky daných žánrů - např v jazzu je zpěvačka Ella (Fitzgerald) :) tyhle jsou hodně oblíbené, prcek už umí pojmenovat všechny nástroje a zvířátka která na ně hrají :) 
Rokenrol bejby a Všechny hudby světa jsou klasická leporela, dobře se ovládají a jsou tam taky známé skladby od Elvise, Jerry Lee Lewise atd :) 


Knížka Hudba z celého světa je naprosto úžasná. Je od vydavatelství Yoyo books, prckovi ji koupila moje máma ani netuším kde :) Jsou v ní vlastně lidové hudby - španělské flamenco, naše polka, francouzský bal-musette, country hudba, keltská, čínská opera, australská... No opravdu z každého kouta něco. Ke každému stylu je tam ukázka a odklápěcí okna se zajímavostmi o nástrojích daného žánru. A je tam reggae to já můžu, tím si mě kniha získala nejvíc :) 
Zpívánky 1 a 2 máme poměrně nově, přivezla je prckovi babička na poslední návštěvu. Pecka je že hned první písnička Poštovský panáček mu v hlavě uvízla natolik, že když se ho člověk zeptá kam jedeš?, odpoví do Rokycan :D  Albíka používáme téměř denně, ale tyto lidové písničky se s prckem snažím zpívat i bez tužky aby je znal, tancujeme pásla ovečky a tak :)
Knížka s piankem je taková klasika, jsou tam písničky o zvířátkách, takže mu je hraju, ale jakmile jsou trošku slabší baterky tak ten zvuk je takový klasicky otravný :D 

Ještě máme v autě ne hudební ale zvukové knížky, s vlakem autíčky, letadly, které kluka dokážou zabavit klidně na půl hodiny což je v autě jako věčnost :P Každopádně jsou hlučné knížky u nás hodně oblíbené a vzhledem k tomu, že to trvá už docela dlouho, myslím že ještě nějakou chvíli budou :) 

Máte pro děti hudební knihy? Mají je rádi nebo ne ? 

úterý 28. července 2020

Sensory play: Limonádový Joe

Ahoj kamarádi,
dnes tady máme tip na super jednoduchou a zábavnou hru - stánek s limonádou. Skvělá osvěžující zábava do letních dní - a zároveň doplní i pitný režim a svačinu :)


Příprava snad nemůže být jednodušší: Do nádoby (my máme 1 patro z dvoupatrového piknikového setu - svělé pro případ že chcete aktivitu uchovat na další den - má totiž i víko) nakrájíme nebo vložíme ovoce dle chuti - my měli k dispozici citron, pomeranč a jablko, přidáme mátu nebo jiné bylinky dle chuti, umejeme pořádně ručičky a jdeme dělat limonádu :) Zábava zaručena pro celou rodinu, pitný režim taky. Na to že příprava trvala ani né 5 minut, zabavilo to prcka skoro na hodinu a ještě se dosyta napil, posvačil a pohostil rodiče :) i když táta si pod fousy bručel něco o tom proč ho raději nenaučím vařit pivo než limonádu :D